Cumhurbaşkanı Zelenskiy: "Kırım Tatar Bayrak Gününü kutluyorum!"

Haberler
Anife Bilal
26 Haziran 2019, 21:06
Anife Bilal
26 Haziran 2019, 21:06

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskiy, Kırım Tatar Bayrak Günü dolayısıyla Kırım Tatar halkını tebrik etti.

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov’un Facebook üzerinden yayımladığı Zelenskiy’in mektubunda şu ifadeler yer aldı:

“RUSYA, KIRIM TATAR HALKININ KİMLİĞİNİ YOK ETMEK İSTİYOR”

“Değerli vatandaşlar! Sayın Kırım Tatar halkı!

Bugün Ukrayna’da ve Ukrayna dışında yaşayan Kırım Tatarları milli sembollerinin gününü, Kırım Tatar Bayrak Gününü kaydediyor.

Bu gün özellikle Kırım Tatarlarının anavatanı olan Kırım yarımadasının Rus işgali şartları altında özel bir anlam kazandı. İnsan hakları ve özgürlükleriyle dalga geçen, etnik ve dini ayrımcılık faaliyetleri yürüten Rusya, kararlı bir şekilde Kırım Tatar halkının kimliğini yok etmek istiyor.

“KIRIM TATAR BAYRAK GÜNÜNÜ KUTLUYORUM!”

Bazı semboller aklımızda belli çağırışımlar oluşturuyor. İşte aynı şekilde altın tamgalı gök mavisi bayrağı görünce hemen bunun Kırım Tatar halkı olduğunu anlaşılıyor. Bu bayrak modern Ukrayna bağımsızlığının bir parçası oldu, çünkü her önemli tarihi olay Kırım Tatar ve Ukrayna halklarının dayanışması içinde gerçekleşiyordu.

Kırım Tatar aktivistlerin başlattığı, dev Kırım Tatar bayrağının dünyayı dolaştığı “Bayrakla Birleşenler-#LiberateСrimea” kampanyası sayesinde dünyada daha çok insan bu bayrağı Kırım Tatar halkıyla çağrıştırmaya başlayacak. Dünyanın farklı yerlerinde yaşayan insanların bayrakğa yazdığı destek ve dilek sözleri bir kere daha Kırım’ın, Ukrayna olduğunu doğruluyor.

Bayrağın Ukrayna’ya geri dönmesini ve Kırım Tatar Bayrak Gününü kutluyorum! Yaşasın Ukrayna!”