Cumhurbaşkanı Zelenskıy'ın, Avrupa milletvekilleri ile görüşmesinde Kırım Platformu ele alındı

Haberler
E. K.
29 Eylül 2020, 14:48
E. K.
29 Eylül 2020, 14:48

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, Avrupa parlamentosu milletvekilleri ile yaptığı görüşmede, Kırım’ın işgalden kurtarılmasına yönelik çabaları birleştirmek için kurulacak Kırım Platformu’nun önemini vurguladı.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy, Avrupa Parlamentosu milletvekilleri ile 29 Eylül 2020 tarihinde video konferans görüşmesi gerçekleştirdi. Avrupa Parlamentosundaki farklı siyasi grupları temsil eden milletvekillerinin katıldığı görüşme sırasında Zelenskıy, daha fazla güvenlik tehditlerine karşı koymak ve Kırımların haklarını korumak için Kırım’ın işgalden kurtarılmasına yönelik uluslararası bir platforma ihtiyaç duyulduğunu kaydetti.

UKRAYNA CUMHURBAŞKANI, AVRUPA PARLAMENTOSUNDA HİTAP ETTİ

Cumhurbaşkanlığı Ofisi Basın Servisinden yapılan açıklamada Zelenskıy’ın, “Ekonomi ve paranın dışında jeopolitik destek bizim için önemli. Dikkat çekmek istediğimiz şeyler var, bu da Kırım Platformu’nu oluşturma önerimizdir. En önemli insani meseleleri, Kırım ve Rusya’da hapishanelerde tutulan tüm Ukrayna vatandaşlarına hem Kırım Tatarlarına hem de Ukrainlere yardım meselelerini tartışmak istediğimiz bir platform. Bu, söz konusu vatandaşların dönüşü, serbest bırakılması ve Kırım’ın işgalden kurtarılmasıdır.” şeklinde konuştuğu kaydedildi.

KIRIM PLATFORMU OLUŞTURMA FİKRİ

Zelenskıy, Avrupa Birliği’nin Ukrayna’ya desteğinin çok önemli olduğunu vurguladı. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, 23 Eylül tarihinde Birleşmiş Milletler (BM) 75. Genel Kurulunda yaptığı konuşmada da, BM üye ülkelerini, Kırım’ın işgalden kurtarılmasına yönelik çabaları birleştirmek için kurulacak Kırım Platformuna katılmaya davet etmişti.

Rus işgali altındaki Kırım’da insan haklarının ağır bir şekilde ihlal edildiğini, Kırım Tatarları ve Ukrainlerin baskılara uğradığını belirten Ukrayna Cumhurbaşkanı, “Dostlarımızı, Kırımlıların haklarını korumaya ve yarımadayı işgalden kurtarmaya yönelik ortak faaliyetlerimizi birleştirmek için Uluslararası Kırım Platformu’nun oluşturulmasına katılmaya davet ediyorum.” dedi.

YARIMADADA 6 YILDIR BASKI VE ZULÜM DEVAM EDİYOR

İşgalci Rus askerleri Kırım’a ilk olarak, 20 Şubat 2014 tarihinde girdi. Altı yıl önce bugün, sabahın erken saatlerinde plakaları sökülmüş askeri araçlar ve rütbe işaretleri taşımayan silahlı milisler Kırım’ın stratejik noktalarını ve hükûmet binalarını ele geçirmeye başladı.

Rus propaganda medyalarında “Kırım Özsavunması” oldukları iddia edilen, kamuflaj giymelerinden hareketle “kibar yeşil adamlar” olarak da adlandırılan Rus askerleri ve onların yanında gezen işbirlikçi milisler, yarımadanın kontrolünü yasa dışı olarak ele geçirdi. Rus propaganda mekanizmasınca işgal, sözde “bağlanma” adı altında legalleştirilmeye çalışılsa da dünya kamuoyu bu adımı asla tanımadı.

Rus işgaliyle adeta “açık hava cezaevi”ne dönüşen Kırım yarımadası, bir yandan silahlandırma hamleleriyle dünyayı tehdit eden askeri bir üs haline getirildi. Diğer yandan da işgale direnen Kırımlılar baskı mekanizmasının sürekli hedefi haline geldi. Yarımadada 2014’ten beri Rus işgalini onaylamadıklarını ifade eden ve tutumlarıyla belirten Kırım Tatarları başta olmak üzere Ukrayna’ya bağlı kalmak isteyenler, kaçırılmalarla, düzmece davalarla, keyfi baskın ve sorgularla korkutulmaya çalışılıyor.

SİLAHLARIN GÖLGESİNDE SÖZDE REFERANDUM

Rus işgalinin akabinde 2014 yılının Mart ayında düzenlenen sözde referandumda Kırım sakinlerinin yarımadanın Rusya’ya bağlanması konusunda iradesini “özgürce” tecelli ettiği ileri sürüldü. Avrupa Birliği ülkeleri, ABD ve dünyanın birçok ülkesi, Kırım’da yapılan sözde “kendi kaderini belirleme referandumunun” sonuçlarını kabul etmeyi reddetti. Ukrayna, Kırım’ı geçici olarak işgal edilen bölgesi olarak kabul ediyor.

Ukrayna Parlamentosu resmi düzeyde, 20 Şubat 2014 tarihini Kırım ve Sivastopol’ün (Akyar) Rusya tarafından işgalinin başlangıç tarihi olarak kabul etti. Dönemin Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, ilgili yasayı 7 Ekim 2015 tarihinde imzaladı.

Avrupa Birliği (AB) ve Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Rusya’nın Kırım’ı işgal etmesi ve Ukrayna’ya yönelik politikası dolayısıyla Rusya Federasyonu’na karşı yaptırımlar uyguladı. Kırım’ın işgalinden sonra Ukrayna’nın Donbas bölgesinde Rusya tarafından desteklenen teröristler ile Ukrayna askerleri arasında çatışmalar başladı.