Cumhurbaşkanı Zelenskıy BM'de konuşacak

15 Eylül 2020, 12:45

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, 23 Eylül tarihinde Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu’nun üst düzey toplantısına katılacak. Koronavirüs salgını nedeniyle katılım video mesaj formatında gerçekleştirilecek.

Konuyla ilgili Azatlık Radyosu’na konuşan Ukrayna’nın BM Daimi Temsilcisi Sergiy Kıslıtsa, “Maalesef bu sefer, ilk kez Genel Kurul’un açılışına yurt dışından heyetler katılmayacak, ne cumhurbaşkanları ne de dışişleri bakanları. Kayıtlı video mesajları yayınlanacak. 23 Eylül’de üst düzey müzakerelerin ikinci gününde, Cumhurbaşkanımızın video mesajı formatında bir konuşma yapması bekleniyor.” ifadelerini kullandı.

“İNSAN HAKLARI İLE İLGİLENEN ÜÇÜNCÜ KOMİTE BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ”

Salgının neden olduğu duraksamanın ardından BM komitelerinin tam kapasite çalışmalarına geri dönmeye başladıklarını kaydeden Kıslıtsa, “Üçüncü Komite bizim için çok önemli, bu insan haklarıyla ilgilenen komite, Kırım’da insan hakları ile ilgili kararını ilerletmek için çalışacağımız komite.” diye konuştu.

GENEL KURUL RESMİ OLARAK BUGÜN BAŞLIYOR

BM 75. Genel Kurulu resmi olarak bugün, 15 Eylül’de açılacak. Yeni oturumun ilk günlerinde, Kurul’un altı ana komitesinin gündem maddelerinin belirlenmesi de dahil olmak üzere, esas olarak prosedürle ilgili konular ele alınacak. Üst düzey görüşmeler 22 Eylül’de başlayacak olup, salgın nedeniyle devlet ve hükumet başkanları görüşmelere video mesaj yoluyla katılacak.

GENEL KURUL BAŞKANLIĞINI VOLKAN BOZKIR YAPACAK

Birleşmiş Milletler (BM) 75. Genel Kurul Başkanlığına eski Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır seçilmişti. Genel Kurul’da 178 ülkenin desteğini alan Bozkır, Türkiye’den BM Genel Kurulu Başkanlığına seçilen ilk isim olmuştu.

bm genel kurulu
Volodımır Zelenskiy