Cumhurbaşkanı Zelenskıy, Birleşik Krallık Başbakanı Johnson ile Ukrayna'nın NATO üyeliği konusunu görüştü

Haberler
E. K.
14 Haziran 2021, 17:45
E. K.
14 Haziran 2021, 17:45

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ve Birleşik Krallık Başbakanı Boris Johnson, Ukrayna’nın Avrupa-Atlantik entegrasyonunu ve Ukrayna ile Birleşik Krallık arasındaki stratejik ortaklığın geliştirilmesini görüştüler. Ayrıca Zelenskıy, Johnson’ı 23 Ağustos’ta Kıyiv’de yapılacak Kırım Platformu açılış zirvesine davet etti.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, Birleşik Krallık Başbakanı Boris Johnson ile bugün bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamaya göre, 11-13 Haziran 2021 tarihlerinde Birleşik Krallık’ın başkanlığında gerçekleşen G7 zirvesinin ardından ve bugün başlayan NATO zirvesi öncesinde yapılan görüşme sırasında taraflar, özellikle NATO zirvesi bağlamında, Ukrayna’nın Avrupa-Atlantik entegrasyonu konularına önem verdiler.

ZELENSKIY: NATO’NUN SOMUT DESTEĞİNİN ZAMANI GELDİ

Zor güvenlik sorunları şartlarında reformlar yoluyla ilerleyen Ukrayna’nın NATO üyeliğine ilişkin net bir perspektifin önemini vurgulayan Cumhurbaşkanı Zelenskıy’ın, “Üyelik Eylem Planı almak için gereken her şeyi yaptık. NATO ortaklarımızın ve müttefiklerimizin Ukrayna’yı somut eylemler ve kararlarla destekleme zamanı geldi.” ifadelerini kullandı. Birleşik Krallık’ın G7 başkanlığının rolünün önemine dikkat çeken Zelenskıy, G7 Zirvesinin nihai bildirisinde yer alan Ukrayna’nın egemenliği ve toprak bütünlüğünü destekleyen açık sinyaller için teşekkür etti.

KUZEY AKIM 2 PROJESİNE KARŞI YAPTIRIM TALEBİ

Bunun yanı sıra, Boris Johnson’a ülkenin doğusunda ve Ukrayna sınırlarındaki güvenlik durumu hakkında da bilgi veren Zelenskıy, Rus birliklerinin tamamen geri çekilmediğini ve Ukrayna’ya yönelik askeri tehdit seviyesinin yüksek kalmaya devam ettiğini vurguladı. Ayrıca görüşme sırasında, Ukrayna’nın savunma yeteneklerini geliştirme ve Ukrayna filosunu güçlendirme alanında Birleşik Krallık ile iş birliğinin artırılmasının önemini vurgulayan Cumhurbaşkanı Zelenskıy, Ukrayna için bir güvenlik sorunu olan Kuzey Akım 2 projesinin uygulanmasına karşı koyma konusunu gündeme getirdi ve projenin hayata geçirilmesinin kabul edilemez olduğunu vurguladı.

ZELENSKIY’DAN KIRIM PLATFORMUNA DAVET

Taraflar, iki ülke arasındaki diyaloğun en üst düzeyde devam etmesini de görüşürken, Volodımır Zelenskıy, Boris Johnson’ın Kıyiv’deki Kırım Platformu’nun açılış zirvesine ve Ukrayna’nın bağımsızlığının 30. yıldönümü vesilesiyle düzenlenecek etkinliklere katılmak üzere Ukrayna’yı ziyaret etme davetini yineledi.