Cumhurbaşkanı Zelenskıy, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi ile bir araya geldi

Güncel
qha muhabir
01 Mayıs 2022, 18:28
qha muhabir
01 Mayıs 2022, 18:28

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, Ukrayna’yı ziyaretinde Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ile bir araya geldi. Cumhurbaşkanı Zelenskıy, görüşmede Pelosi’ye ABD’nin Rus saldırganlığı karşısında mücadele eden Ukrayna’ya desteği için teşekkür etti. Söz konusu görüşmede Pelosi, Ukrayna’nın özgürlüğünün sınırı olduğunu ifade etti. Görüşmenin sonunda Zelenskıy, Pelosi’ye Ukrayna’ya destek sağladığı için “Prenses Olga Nişanını” takdim etti.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy (Volodimir Zelenski) Kıyiv’i ziyarette bulunan Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi ile görüştü.

Cumhurbaşkanı Zelenskıy ziyaretin önemine işaret ederek, “Bu sinyal için minnettarım. Bu, ABD halkı, Kongresi, iki partisi tarafından Ukrayna’ya güçlü bir destek sinyalidir. Bu, ABD’nin Rus saldırganlığına karşı savaşta Ukrayna’yı desteklemekte lider olduğunu gösteriyor. Ukrayna’nın egemenliğini ve toprak bütünlüğünü savunmasına yardım ettiğiniz için size teşekkür etmek istiyorum” dedi. Söz konusu görüşmede Zelenskıy, ABD Başkanı Joe Biden’ın Ukrayna’ya 33 milyar dolarlık mali yardım sağlaması konusunda Kongreye yaptığı çağrının önemini de vurguladı.

Pelosi, Ukrayna’nın özgürlük için kahramanca savaştığını ve savaş devam ettiği sürece ABD’nin Kıyiv’e yardım etmeye hazır olduğunu belirtti. Pelosi, Ukrayna’nın özgürlüğün sınırı olduğunun altını çizdi.

Görüşmenin sonunda Zelenskıy, Ukrayna ile ABD arasındaki iş birliğinin güçlendirilmesi için katkı sağlayan ve egemen, bağımsız ve demokratik Ukrayna’ya desteği için Pelosi’ye Prenses Olga Nişanını takdim etti.