Cumhurbaşkanı Zelenskıy: 1,9 milyondan fazla doz aşı için sözleşme imzalandı

Haberler
E. K.
31 Aralık 2020, 14:09
E. K.
31 Aralık 2020, 14:09

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, 1,9 milyondan fazla yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısı için Sinovac Biotech şirketi ile anlaşma imzalandığını açıkladı. Ayrıca Zelenskıy, Kovid-19 Aşıları Küresel Erişim Programı (COVAX) kapsamında temin edilecek aşı miktarını 8 milyondan 16 milyona çıkarmaya çalıştıklarını ifade etti.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, 1,9 milyondan fazla yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısı için Sinovac Biotech şirketi ile sözleşme imzalandığını açıkladı. Zelenskıy, 30 Aralık 2020 tarihinde İvano-Frankivsk bölgesine gerçekleştirdiği ziyaret sırasında yaptığı açıklamada, “Aşının tedariki için ilk sözleşme imzalandı, 1,9 milyondan fazla doz için. Bu, Endonezya, Brezilya ve Türkiye’de test edilmiş bir Çin aşısıdır.” ifadelerini kullandı.

AŞI MİKTARI 8 MİLYONDAN 16 MİLYONA ÇIKARILMAK İSTENİYOR

Bunun yanı sıra Kovid-19 Aşıları Küresel Erişim Programı (COVAX) kapsamında Ukrayna’ya temin edilecek aşı miktarını 8 milyondan 16 milyona çıkarılması için çabaladıklarını ifade eden Zelenskıy, “16 milyon için çalışıyoruz. Önemlisi aşı olmak isteyen insan çok olsun.” dedi. Yerel makamlardan insanlara koronavirüs aşısının güvenliğini anlatmak için bilgilendirme kampanyaları düzenlemelerini isteyen Zelenskıy, Ukrayna makamlarının etkinliğini kanıtlamış, yüksek kaliteli aşı satın aldıklarını kaydetti.