Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, KKTC Başbakanı Tatar ile görüştü

Güncel
Oğuzhan Batur
06 Temmuz 2019, 21:38
Oğuzhan Batur
06 Temmuz 2019, 21:38

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, KKTC Başbakanı Ersin Tatar’ı makamında ziyaret ederek, mayıs 2019’da göreve başlayan Tatar ve kabinesini tebrik etti.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, “İş insanları reformları bekliyor. Hükûmetin programında son derece önemli açılımlar var. Reformların gerçekleştirilerek yatırımcının ekonominin önünün açılması en büyük arzumuz.” açıklamasında bulundu.

KKTC’de ekonomi gündemiyle bulunduklarını söyleyen Oktay, Türkiye-KKTC Ticaret Odası Forumu 1. Ekonomi Konferansı’nı gerçekleştirdiklerini ifade etti. Ayrıca Oktay KKTC’nin gelişmesi ve kalkınması için bu tür toplantıların önemli fırsat teşkil ettiğini de söyledi.

YENİ HÜKÛMET YENİ BAŞLANGIÇ

Yeni hükûmet ile KKTC’nin yeni bir başlangıç yaptığını vurgulayan Oktay, iş dünyası açısından reformların önemini vurgulayarak hükûmetin programında önemli açılımların bulunduğunu, bu nedenle ekonomi alanında başarı kaydedilmesini beklediklerini söyledi.

Oktay ayrıca, “Bütün dünyanın ve Ada’nın gündeminde hidrokarbon kaynakları var. Çok dikkatli olmamız gereken bir süreç. Dinamik yapımızın, istikrarımızın korunması, şu veya bu oyuna fırsat vermeden Kıbrıs Türkünün haklarının korunması için hükûmetler arasındaki işbirliğimizi devam ettirmemiz gerekiyor.” diye kaydetti.

Cumhurbaşkanı Yardımcısının, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın selam ve başarı dileklerini Tatar’a iletmesi üzere KKTC Başbakanı Ersin Tatar da, Oktay’ın ziyaretinin şahsını ve kabinesini onurlandırdığını ifade etti.

Oktay’ın Türkiye-KKTC Ticaret Odası Forumu 1. Ekonomi Konferansı’ndaki mesajlarıyla Kıbrıs Türk halkının yüreğine su serptiğini söyleyen Tatar, 20 Temmuz 2019’da Kıbrıs Barış Harekatının 45’inci yıl dönümünü kutlayacaklarını hatırlatarak şu ifadelere yer verdi, “Beş sene geçince yarım asırlık bir devlet ve Cumhuriyet olacak KKTC. Devletimiz gelişme içinde yoluna devam etmektedir. Bütün sıkıntılara, dünyanın yaptığı haksızlık uyguladığı ambargoya rağmen ülkemizde önemli sektörler oluşmuştur. Turizm ve yükseköğretim gibi. Anadolu’dan gelen su ile tarımsal faaliyetlerimiz tekrar planlanmaktadır. KKTC’nin başarı öyküsünün ardından ana vatan Türkiye vardır. Biz her zaman Türk hükümetleriyle iyi ilişkiler içinde olacağız. Türkiye’nin desteğiyle daha iyi KKTC için çalışmaya devam edeceğiz.”

Görüşmenin ardından Başbakan Tatar’ın Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay ve beraberindeki heyet onuruna öğle yemeği verdiği aktarıldı.