Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, kapalı Maraş'ı ziyaret etti

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
15 Şubat 2020, 16:28
Ayyıldız Huri Kaptan
15 Şubat 2020, 16:28

Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) 1974’ten bu yana kapalı olan Maraş bölgesini ziyaret etti. Oktay, kapalı olan Maraş bölgesinde “Hukuki, Siyasi ve Ekonomik Yönleri ile Kapalı Maraş Açılımı” toplantısında konuştu.

KKTC’deki kapalı Maraş bölgesinde ilk olarak Maraş Emniyet Bölük Komutanlığını ziyaret eden Oktay’a, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Serdar Çam, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, Türkiye’nin

Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri ile KKTC Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay’ın da aralarında bulunduğu heyet eşlik etti.

Oktay ve beraberindeki heyeti, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı (KTBK) Tümgeneral Sezai Öztürk ve diğer yetkililer karşıladı.

MARAŞ, KKTC’NİN KENDİ TOPRAĞIDIR, ADIM ATMASI DA MEŞRUDUR

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, “Maraş, KKTC’nin kendi toprağıdır. Kıbrıs Türkü’nün kendi toprağında refahı ve ekonomisi için adım atması meşrudur.Maraş’ın açılması laftan ibaret değildir.” dedi.

“BU ARAZİLER İNGİLİZ SÖMÜRGE YÖNETİMİNCE HUKUKSUZCA DEVREDİLMİŞTİR”

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, “Maraş’ta arazilerin büyük çoğunluğunun vakıf malı olduğu tespit edilmiştir. Bu vakıf arazileri, 1950’li yıllarda İngiliz sömürge yönetimi tarafından hukuka aykırı şekilde üçüncü şahıslara devredilmiştir ve buna ilişkin arşiv kayıtları da mevcuttur. Bu konuda en küçük bir soru işareti dahi bulunmamaktadır.” şeklinde konuştu.

Oktay, “Maraş, KKTC’nin kendi toprağıdır. Kıbrıs Türkü’nün kendi toprağında refahı ve ekonomisi için adım atması meşrudur.” dedi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay şöyle devam etti:“Kapalı Maraş açılımında amaç, asla yeni mağduriyetler yaratmak değil, var olan mağduriyetleri hukuk temelinde gidermektir.”

“TÜRKİYE’NİN GİZLİ GÜNDEMİ YOKTUR”

Oktay, “Bizim için aslolan Ada’nın ortak sahibi Kıbrıs Türklerinin hak ve çıkarlarının korunması, siyasi eşitliklerinin sağlanması ve güvenlik endişelerinin giderilmesidir. Türkiye’nin bundan başka bir hedefi veya gizli bir gündemi yoktur.” dedi.

OKTAY: TÜRKİYE VE KIBRIS TÜRK HALKI EZBERLERİ BOZMAYA HAZIRDIR

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, “Türkiye ve Kıbrıs Türk halkı, çözümsüzlüğü kader olarak kabul etmemektedir ve bunun için ezberleri bozmaya hazırdır.” diye konuştu.