Cumhurbaşkanı Tokayev'den siyasi partilere ve protestolara özgürlük vaadi

23 Aralık 2019, 16:57

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, ülkede siyasi partiler kanunu ve gösteri hakları noktasında daha fazla özgürlük verileceğini duyurdu.

Toplumsal Güven Milli Konseyinde yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanı Tokayev, yürürlülükteki siyasi gösteriler ve mitinglere dair yasanın değişmesi gerektiğini belirtti. Ancak göstericilerin yine de daha önce yetkilileri bilgilendirmesi gerektiğini ifade etti.

YENİ PARTİ KURULMASI İÇİN GEREKEN SAYI AZALTILDI

Tokayev ayrıca siyasi parti kuruluşu sürecinin basitleştirilmesi gerektiğini ve ancak bu şekilde mecliste ciddi bir muhalefetin bulunabileceğini ifade etti. Tokayev, yeni bir parti kurmak için gerekli insan sayısının 40 binden 20 bine düşürüleceğini açıkladı.

Tokayev ayrıca nefret içeren ifadeleri suç kapsamından çıkartarak bunlara idari cezaların verilebileceğini ifade etti. Tokayev, Cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturduğu ilk günlerde de ifade ve örgütlenme özgürlüğüne dair ümit veren açıklamalarda bulunmuş ancak ülkede özellikle Çin karşıtı gösterilere polis müdahalesi ve tutuklamalar eksik olmamıştı.

Kasım Cömert Tokayev
Kazakistan
Bunlara da bakın: