Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Aliyev'e tebrik

Haberler
Ozan Barış Erim
10 Kasım 2020, 16:10
Ozan Barış Erim
10 Kasım 2020, 16:10

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan’ın Karabağ’daki zaferinin ardından mevkidaşı İlham Aliyev ile görüştü. Aliyev, verdiği destek dolayı Türkiye devletine ve halkına teşekkür etti.

Azerbaycan Cumhurbaşkanlığından bugün saat 12.30’da yapılan açıklamada, Recep Tayyip Erdoğan ve İlham Aliyev’in bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiği bildirildi. Açıklamada, Karabağ savaşında Azerbaycan’ın kazandığı parlak zafer dolayısıyla liderlerin birbirlerini kutladığı belirtildi.

İLGİLİ HABER: “NE OLDU PAŞİNYAN? CEBRAYIL’A YOL ÇEKİYORDUN? RAKS EDİYORDUN… STATÜ DİYORDUN… NE OLDU?”

ALİYEV’DEN ERDOĞAN VE TÜRK HALKINA TEŞEKKÜR

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, savaş döneminde Azerbaycan’a verdikleri siyasi ve manevi desteklerinden dolayı Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ve Türk halkına bir kez daha teşekkür etti. Erdoğan da ülkesinin desteğini yüksek takdirle karşıladığı için Aliyev’e teşekkürlerini iletti.

İLGİLİ HABER: AZERBAYCAN, ERMENİSTAN VE RUSYA ARASINDAKİ BARIŞ ANLAŞMASININ AYRINTILARI BELLİ OLDU

BARIŞ GÜCÜ MERKEZİ KONUŞULDU

Öte yandan görüşmede, Dağlık Karabağ’da ateşkesi denetlemek için kurulması planlanan Türk-Rus barışı gücü merkezini de konuşuldu. Liderler, bu merkezin bölgede kalıcı barışın sağlanmasına katkıda bulunacağına dair inançlarını kaydetti.

ERMENİSTAN TESLİM OLDU: PAŞİNYAN YENİLGİYİ KABUL ETTİ

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Rusya Federasyonu Başkanı Vladimir Putin ile Dağlık Karabağ’daki savaşı bitirecek anlaşmayı imzaladığını duyurdu. Anlaşmaya göre Karabağ’a “Rus Barış Güçleri” konuşlandırılacak. Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, gece yarısı ulusa seslenişinde söz konusun Barış Gücü Merkezinde Türk Silahlı Kuvvetlerinin de olacağını iki kere vurguladı. Aliyev, Dağlık Karabağ’ın statüsünün tartışmasız ve Azerbaycan toprağı olduğunun altını çizdi ve bu anlaşmayla da tasdik edildiğini açıkladı.

Ermenistan, Dağlık Karabağ’da teslim oldu. Ermenistan Kelbecer, Ağdam ve Laçın’dan daha sonra Dağlık Karabağ’ın tamamından çekilecek. Bu açıklamaları Ermenistan Başbakanı bu gece yarısı sosyal medya hesabından yaptı. Yenilgiyi kabul eden Ermenistan Başbakanı, bildiri imzaladıklarını duyururken, bunun acı verici olduğunu da belirtmeyi ihmal etmedi. İlerleyen dakikalarda önce Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, daha sonra da Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev açıklamalarda bulundu.

Karabağ Anlaşmasının maddeleri için buraya tıklayın