Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Putin'den Dağlık Karabağ görüşmesi

Haberler
Ömer Cihad Kaya
13 Ocak 2021, 21:51
Ömer Cihad Kaya
13 Ocak 2021, 21:51

Moskova’daki Rusya, Azerbaycan ve Ermenistan devlet başkanlarının ortak Karabağ görüşmesinin ardından Rusya Devlet Başkanı Putin, bugün Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüştü. Putin’in zirveyle ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı bilgilendirdiği öğrenildi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Moskova’da Dağlık Karabağ konusunda yapılan üçlü toplantıyla ilgili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı aradı. Görüşmede, Türkiye-Rusya Ateşkes Kontrol Merkezi oluşumu ve Dağlık Karabağ çatışma bölgesindeki tüm askeri eylemlerin müzakere edildiği belirtildi.

PUTİN, KARABAĞ ZİRVESİYLE İLGİLİ ERDOĞAN’IN BİLGİLENDİRDİ

Öte yandan, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamaya göre, Erdoğan, Rusya’nın Dağlık Karabağ meselesinin çözümündeki çabalarını desteklediğini belirtti. Bölgenin ekonomik kalkınması ve karşılıklı yarar sağlayan projelerin teşvik edilmesi de dahil olmak üzere Rusya ile Türkiye arasında koordinasyonun devam etmesinden yana olduğunu kaydetti. Ayrıca görüşmede, Dağlık Karabağ konusundaki gelişmeler ile ateşkesin kontrolü ve denetimine yönelik Türk-Rus ortak merkezine ilişkin değerlendirmelerde bulunuldu.

MOSKOVA’DA ÜÇLÜ KARABAĞ ZİRVESİ: NELER GÖRÜŞÜLDÜ?

Rusya, Azerbaycan ve Ermenistan devlet başkanları arasında Kremlin Sarayı’nda gerçekleşen toplantı sona erdi. Toplantının ardından üç lider ortak basın açıklaması yaptı. Görüşmede, üç devletin başbakan yardımcılarından oluşan ortak çalışma grubunun hayata geçirilmesi planlandı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan’ın bugün Moskova’da gerçekleştirdiği Dağlık Karabağ görüşmesi tamamlandı. Dört saate yakın süren toplantıda; ekonomi ve ulaşım başlıkları öne çıktı. Toplantının ardından, ortak bildiri imzalandı ve basın açıklaması yapıldı.

İlgili haber: Karabağ Zirvesinin ardından üç liderden ortak açıklama

RUS GÜÇLERİ, AZERBAYCAN VE ERMENİSTAN ARASINDA ÜÇÜNCÜ KARABAĞ SAVAŞI’NI MI İSTİYOR?

Dağlık Karabağ’da Azerbaycan’ın zaferiyle sonuçlanan savaşın ardından imzalanan ateşkes anlaşması, Ermeni teröristler tarafından ısrarla deliniyor. Bunda şüphesiz, sözde Rus barış güçlerinin Ermenilere alan açması ve fırsat tanıması önemli bir yer tutuyor. Ermenistan’ın bölgedeki ihlallerine göz yuman ve anlaşmanın garantörü olan Rusya’nın, bölgedeki yeni bir çatışmaya zemin hazırladığı ve Azerbaycan’ı 3. Karabağ Savaşı’na sürüklediği sıkça dillendirilmeye başladı.

Rusya’nın barış gücü sıfatıyla askeri varlığını bölgeye yerleştirmesinin ardından beklenenin aksine bölgede sıcak gelişmeler yaşanmaya devam etti. Rusya’nın Ermenistan’ın anlaşma ihlallerini görmezden gelerek çatışmaları körüklediği ve Azerbaycan’ı Üçüncü Karabağ Savaşı’na sürüklediği konuşulmaya başladı. Hatta bu sürecin Rus işgali ile sonuçlanmasından tedirgin olan Azerbaycanlı siyasetçiler, bölgede Donbas politikasının uygulandığına dair demeçler verdi. Yaşanan bu gelişmeler Rusya’nın Hazar havzasında bundan böyle askeri olarak daha da etkin olacağının işaretleri olarak nitelendiriliyor.