Cumhurbaşkanı Erdoğan: Ülkemizin bu meseledeki yaklaşımı dengeli ve isabetli

Güncel
qha muhabir
09 Mart 2022, 15:42
qha muhabir
09 Mart 2022, 15:42

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya ve Ukrayna’daki sıcak gelişmeleri ele aldığı açıklamalar yaptı. Erdoğan açıklamalarında, Türkiye’nin sıcak çatışmanın dindirilmesi konusunda büyük gayret içerisinde olduğunu belirtti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, yarın Rusya ve Ukrayna Dışişleri Bakanlarının yapacağı görüşmenin kalıcı ateşkese dönüşmesini temenni ettiğini söyledi.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya ve işgal saldırılarına maruz bıraktığı Ukrayna hakkında bugün AK Parti TBMM (Türkiye Büyük Millet Meclisi) Grup Toplantısı esnasında açıklama yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin toprak bütünlüğü ve egemenliğinin korunmasını savunan politikasına devam ettiğinin altını çizerek, her iki Karadeniz komşusu olan Ukrayna ve Rusya’nın geriliminin sıcak çatışmaya dönüşmesinden üzüntü duyduğunu da belirtti.

Erdoğan, Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşerek sorunların kaba güç yerine diyalog ve diplomasiyle yürütülmesi üzerine görüştüğünü aktardı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: 2 MİLYON İNSAN EVİNİ TERK ETMEK ZORUNDA KALDI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, savaşın 14’üncü gününde olduğunu belirterek, “Bu sıcak çatışma ciddi insani kayıplara ve dramlara yol açıyor. Bugüne dek 2 milyon insan evini terk etmek zorunda kaldı. Bu şekilde devam ederse rakamların 5-10 milyonu bulması yakındır” ifadelerine yer verdi.

Erdoğan, saldırgan Rusya’nın işgal ettiği Ukrayna topraklarında hayatını kaybeden sivillere değindi. Cumhurbaşkanı açıklamasının devamında, “Ukrayna’nın bazı kentlerinde yollar, evler, hastaneler, ağır hasar gördü. Diğer savaşlarda da olduğu gibi en büyük acıyı masum çocuklar ve savunmasız kadınlar çekiyor. Bir bavul ile hayata tutunmaya çalışan siviller bize ve tüm insanlığa savaşın gerçek yüzünü bir kez daha hatırlatıyor” dedi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: SAVAŞLARIN KAZANANI OLMAZ

Konuşmasında, “Kalbinde zerre merhameti olan savaş mağduru çocukların korkusunu ve üzüntüsü gören kimsenin hüzün duymaması mümkün değildir” ifadelerine yer veren Erdoğan, “Savaşın, savaşların kesinlikle kazananı olmaz” dedi.

“TÜRKİYE PEK ÇOK LİDERLE GÖRÜŞME GERÇEKLEŞTİRDİ”

Bu bağlamda Cumhurbaşkanı Erdoğan, insani yardımların yapıldığını ve diplomatik temaslara değinildiğini vurguladı. Erdoğan, bu kapsamda NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, Belarus Cumhurbaşkanı Lukaşenko, Avusturya Cumhurbaşkanı Bellen, Hollanda Cumhurbaşkanı Rutte, Birleşik Krallık Başbakanı Johnson, Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy, Litvanya Başbakanı Nauseda, Avrupa Birliği (AB) Konsey Başkanı Michel, Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic, Kanada Başbakanı Trudeau, Rusya Devlet Başkanı Putin ve Moldova Cumhurbaşkanı Sandu ile görüştüğünü kaydetti.

Görüşmelerde, sürecin barışa kavuşturma gayreti içinde olduğunu söyleyen Erdoğan, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Cumhurbaşkanı Sözcüsü İbrahim Kalın’ın da muhataplarıyla görüştüğünü vurguladı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: ANTALYA’DAKİ ÜÇLÜ FORMATIN KALICI ATEŞKESE KAPI ARALAMASINI ÜMİT EDİYORUM

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin Rusya ve Ukrayna’ya yaklaşımını ele alarak, anahtar konumunda bir ülke olduğunu, telefon görüşmesi gerçekleştirdiği liderlerden takdir topladığını belirtti. Erdoğan, “Ülkemizin bu meseledeki yaklaşımı dengeli ve isabetli” değerlendirmesi yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’de 11-13 Mart 2022’de gerçekleşecek 2. Antalya Diplomasi Forumu’na da değindi. Yarın Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba ile Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov’un Türkiye’de bir araya geleceğini vurgulayan Erdoğan, “Yarın Bakanlar ilk kez bir araya gelecek. Bu görüşmenin kalıcı ateşkese kapı aralamasını ümit ediyorum” dedi. Cumhurbaşkanı, Rusya’nın geçici ateşkesle sivillerin tahliyesinden memnuniyet duyduğunu belirtti.

13 BİN TÜRK VATANDAŞI TAHLİYE EDİLDİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ukrayna’da yaşayan Türk vatandaşlarının saldırılardan dolayı Türkiye’ye tahliye edildiğini bir kez daha hatırlattı. Erdoğan, toplamda 13 bin Türk vatandaşının Ukrayna’dan tahliye edildiğini açıkladı.