Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ukraynalı mevkidaşı Zelenskıy ile görüştü

Güncel
qha muhabir
25 Mart 2022, 22:19
qha muhabir
25 Mart 2022, 22:19

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşmede Ukrayna-Rusya savaşındaki son durum ve müzakerelerin geldiği aşama ele alındı. Ayrıca NATO Zirvesi’nin sonuçları ile gıda krizi tehdidi ve önlem yolları da görüşüldü.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından 25 Mart 2022 tarihinde yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Ukrayna-Rusya savaşında sahadaki durum ve müzakerelerin geldiği aşama ele alındı.

Görüşmede, Cumhurbaşkanı Erdoğan, NATO Liderler Zirvesi’nde Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne yönelik desteği bir kez daha vurguladığını, ikili görüşmelerinde de Türkiye olarak izledikleri aktif ve ilkeli politikayı, sarf ettikleri etkin diplomatik gayretleri kapsamlı biçimde liderlerle paylaştığını ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ayrıca bu süreçte Türkiye’nin elinden gelen tüm yardımları hayata geçirdiğini vurguladı.

ZELENSKIY: TÜRKİYE’YE VERDİĞİ DESTEKLERİ İÇİN MİNNETTARIM

Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy, görüşmenin ardından Twitter üzerinde yaptığı paylaşımda şunları ifade etti:

Recep Tayyip Erdoğan ile NATO Zirvesi’nin sonuçları hakkında konuştuk. Mevcut diplomatik çabalar üzerinde fikir alışverişinde bulunduk. Gıda krizi tehdidini ve bunu önlemenin yollarını görüştük. Türkiye’ye verdiği destek için minnettarım.