Cumhurbaşkanı Erdoğan: Ukrayna ve Rusya liderlerini İstanbul veya Ankara'da bir araya getirmek istiyoruz

Güncel
qha muhabir
02 Mayıs 2022, 21:06
qha muhabir
02 Mayıs 2022, 21:06

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ukrayna ve Rusya liderlerini İstanbul veya Ankara’da bir araya getirmek istediklerini, Ukrayna’nın doğusuyla ilgili atılacak adımların çözüm noktasının Türkiye olacağını söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2 Mayıs 2022 tarihinde Ramazan Bayramı namazını Büyük Çamlıca Camisi’nde kıldıktan sonra, çıkışta basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Rusya-Ukrayna müzakerelerine ilişkin ilerleyen süreçte İstanbul’da yine bir görüşme olup olmayacağı konusundaki soru üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumartesi günü Sözcü İbrahim Kalın ile Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal’ın birlikte Kıyiv’de görüşmeler yaptıklarını belirterek “Gerek (Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır) Zelenskıy’le, gerekse muhataplarıyla yaptıkları görüşmede, oralardan bazı temennileri aldılar ve bu hafta içinde (Rusya Devlet Başkanı) Sayın (Vladimir) Putin’le biz bir görüşme büyük ihtimalle yapacağız” dedi. Erdoğan ayrıca müzakere sürecininin ve Mariupol’deki tahliyelerin hızlandırılması konusunda gayret göstereceklerini ifade etti.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: RUSYA VE UKRAYNA HUBUBAT İHRACATINDA TÜRKİYE’DEN DESTEK İSTİYOR

Ukrayna ve Rusya’nın hububat ihracatında Türkiye’den destek istediğini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu konuların da önünü açmaya gayret gösterileceğini belitti.

“İSTANBUL VEYA ANKARA’DA LİDERLERİ BİR ARAYA GETİRELİM”

Özellikle de tahliyelerin hızlandırılması süreciyle ilgili her türlü adımların atılacağına vurgu yapan Erdoğan, “Ama burada tabii liderlerin bir araya gelmesi. Arzumuz odur ki İstanbul veya Ankara’da liderleri bir araya getirelim. Özellikle de Ukrayna’nın doğusuyla ilgili atılacak adımların çözüm noktası inanıyorum ki Türkiye olacaktır, İstanbul veya Ankara olacaktır” ifadelerini kullandı.