Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ukrayna Cumhurbaşkanını törenle karşıladı

07 Ağustos 2019, 18:11

Türkiye’yi ziyareti çerçevesinde Anıtkabir’i ziyaret eden, ardından Kırım Derneğinin açılışına katılan Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskiy, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından resmi törenle karşılandı.

Erdoğan, Zelenskiy’i Cumhurbaşkanlığı Külliyesinin ana giriş kapısında karşılarken, iki liderin tören alanındaki yerlerini almalarının akabinde 21 pare top atışı yapılarak iki ülkenin milli marşları çalındı.  Zelenskiy, Muhafız Alayı Tören Kıtası’nı Türkçe, “Merhaba asker” diyerek selamladı. Törende, tarihteki 16 Türk devletini temsilen yer alan bayraklar ve askerler de bulundu.  

Cumhurbaşkanları daha sonra baş başa görüşmeye geçti. Heyetler arası görüşmelerin ardından Erdoğan ve Zelenskiy’in ortak basın toplantısı düzenleyeceği bildirildi.

Törene Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Serdar Çam, İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, Ankara Valisi Vasip Şahin ile Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Kırım Türklerinin Milli Lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Ukrayna’nın Türkiye Büyükelçisi Andriy Sıbiga Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov katıldı.

Bunlara da bakın: