Cumhurbaşkanı Erdoğan: Türkiye, Kırım'ın işgali tanımamıştır, tanımayacaktır

07 Ağustos 2019, 20:50

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskiy’in baş başa ve heyetler arası görüşmelerinin ardından basın açıklaması gerçekleştirildi.

KIRIM’IN İŞGALİ VE DONBAS VURGUSU

Konuşmasına seçim başarısı için Cumhurbaşkanı Zelenskiy’i tebrik ederek başlayan Erdoğan, “Ukrayna’nın devlet reformunun yeni bir ivme kazanacağına inanıyorum” dedi. “Heyetler arasında Kırım dahil Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü desteklemeye devam ettiğimizi söyledik.” diyen Erdoğan, “Türkiye, Kırım’ın yasa dışı ilhakını tanımamıştır ve tanımayacaktır. Kırım tatarı kardeşlerimi Türkiye ile Ukrayna arasındaki tarihi bağların önemli bir parçasıdır. Kimliklerinin, temel hak ve özgürlüklerinin güvence altına alınması önceliklerimiz olmayı sürdürecektir.” ifadelerinde bulundu.

Donbas’taki çatışmaların da en kısa zamanda sona ermesi temennisinde bulunan Erdoğan, “Bu sorunun uluslararası hukuk ve Ukrayna’nın toprak bütünlüğü temelinde barışçıl bir çözüme ulaştırılacağına inanıyoruz. Minsk sürecini destekliyoruz.” diyerek başkanlığını Türk yetkililerin yaptığı AGİT Gözlem Misyonuna da Türkiye’nin desteğinin tam olduğunu söyledi. Ayrıca 6 Ağustos 2019’da hayatını kaybeden Ukraynalı askerler için de başsağlığı diledi.

“Serbest ticaret anlaşması müzakerelerini sonuçlandırma zamanı gelmiştir” diyen Erdoğan, iki ülke arasındaki ticarette 10 milyar doların hedeflendiğini ifade etti. Daha sonra Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ile mücadele hususuna da değindi.

HAYATINI KAYBEDEN UKRAYNALI ASKERLER İÇİN SAYGI DURUŞU

Konuşmasına gösterilen Türk misafirperverliği için teşekkür ederek başlayan Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskiy, salonu 6 Ağustos 2019’da Donbas bölgesinde ayrılıkçı teröristlerin saldırısı sonucu hayatını kaybeden 4 askerin anısına saygı duruşunda bulunmaya davet etti.

Saygı duruşunun ardından konuşmasını sürdüren Zelenskiy, “Böyle dayanışmamızı gördükten sonra çocukları ve ebeveynleri mutlu olacaklar. Böyle bir destek sergileniyorsa inanın ki onlar çok mutlu olacaklar. Türkiye’nin dünyaca meşhur olduğu geleneksel Türk misafirperverliği için Türkiye’ye çok teşekkür ediyorum. İyi komşu, samimi dost ve önemli stratejik ortağımız olan Türkiye Cumhuriyeti ile olan ilişkilerimize büyük önem atfediyoruz. Ukrayna’nın egemenliği ve toprak bütünlüğü konusunda değişmeyen destekleriniz için huzurunuzda size teşekkür etmek istiyorum.” dedi.

Zelenskiy’in konuşmasından satır başları şu şekilde:

TÜRKİYE’NİN KIRIM VE DONBAS KONUSUNDAKİ DESTEĞİ İÇİN TEŞEKKÜR

“(Türkiye’ye) Rusya tarafından yapılan Kırım işgalini isimlendirme konusunda müteşekkiriz. Ukrayna ortaklarıyla beraber Donbas’ta barışın tesis edilmesi için elinden geleni yapmaya devam etmekte. Donbas’ta yaşanılan son hadiselerden dolayı barışı temin etmeyi kimin istediğini, kimin bir şeyler yaptığını görmüştünüz. Sayın Erdoğan ile işgal altında olan Kırım’daki devam eden askerileştirme tehdidinden yarımadadaki insan haklarının ihlalinden ve Kırım Tatar halkının takibe alınmasından bahsetmiştik. Kırım, Ukrayna’dır ve Rusya’nın uluslararası hukuka saygı duymasını sağlayacak bölgeye barış ve istikrarın dönmesini sağlayacak aynı zamanda Kırım Tatar halkının hak ve özgürlüklerini koruyacak ve Kremlin, siyasi tutukluları serbest bırakacak ortak bir yol bulacağımıza eminim. Ukrayna ve Türkiye gayretlerini birleştirirse Karadeniz bölgesindeki ve Kırım’daki durumu olumlu yöne doğru değiştirebilir diye düşünüyorum.”

“ALTYAPI ÇALIŞMALARINA TÜRKİYE’NİN KATILIMINI DÜŞÜNÜYORUM”

“Ukrayna’nın doğusunda başlattığımız altyapı çalışmalarına Türkiye’nin katılımını düşünüyorum. Dombas’ın yeniden yapılanmasıyla ilgili uluslararası foruma katılımlarınızı bekliyoruz. Ülkelerimiz arasındaki çalışmalarımızın büyük bir memnuniyetle belirtmek isterim. Kiev’de yüksek düzeyli stratejik konseyin 8. toplantısını düzenlemek istiyoruz. Ticari, ekonomik, yatırım işbirliğimizi geliştirme kararı almıştık. 2018 yılında ticaret hacmi 4 milyon dolara ulaşmıştır. Kesinlikle bu rakam iki ülke arasındaki potansiyelin karşılığı değildir. Bu potansiyelin açılmasını sağlayacak ortak projenin gerçekleştirilmesi ve ikili ticaretin kolaylaştırılması gibi unsurlar yer alıyor. Aynı zamanda sayın Erdoğan ticaret hacmi konusunda hedefi 10 milyar dolar olarak belirterek bunu başarabileceğimizi söylemişti.”

“TÜRK İŞ DÜNYASINI UKRAYNA’YA MEMNUNİYETLE DAVET ETMEK İSTİYORUM”

“Serbest ticaret anlaşması bunu sağlayacak. Tarafların süreçlerin tamamlanmasından sonra ilgili belgelerin hazırlanabileceğini ümit ediyorum. Bunun yanı sıra sayın Erdoğan ile yol, havalimanı, deniz limanları işbirliği konularına değindik ve aynı zamanda savunma, enerji ve turizm alanlarındaki işbirliğimizi görüştük. Önümüzdeki seneler boyunca Ukrayna güzel büyüme oranlarını göstermek istiyor. Yıllık olarak büyüme oranı yüzde 5-7 arasındadır. Bunun için ilgili reformları hayata geçirip, yabancı yatırımcılar için Ukrayna’yı cazip hale getirmek istiyoruz. Bu yöndeki çalışmalara başlamış durumdayız. Türk iş dünyasını Ukrayna’ya memnuniyetle davet etmek istiyorum. Ukrayna’da rahat çalışmanız için size şahsım adına garanti verebilirim, birlikte büyüyelim.”

“SİZE VE GÜZEL ÜLKENİZE TEŞEKKÜR EDERİM”

“Sayın Erdoğan’la ilk görüşmemizden sonra güzel bir şekilde anlaşıp, sonraki yoğun diyalog için temel oluşturduğumuzu düşünüyorum. Çok ilginç bir noktaya değinmek istiyorum. Cömert Türk toprağı birkaç defa Ukrayna için çok güzel galibiyet armağan etmiştir. Yanılmıyorsam Eurovision Türkiye’de düzenlendiği zaman bizi şarkıcımız burada kazanmıştı. Ve aynı zamanda Ukrayna futbol takımı Türkiye’de UEFA kupası almıştı. Ülkelerimizin geleceklerinde çok büyük ve güzel kazançların olacağına inanıyorum. Bu yüzden bugün Kırım’dan bu kadar bahsetmiştik. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ukrayna’daki demokratik Cumhurbaşkanlığı seçimleri ve parlamentodaki seçim sonuçlarıyla ilgili beni tebrik eden ilk insanlar arasında yer alıyor. Ama inanın ki söz konusu galibiyet benim için çok zordu. Bugün öyle bir duygum var ki, onu toplam üç defa yaşamış gibi oluyorum. Çok teşekkür ederim size ve güzel ülkenize.”

ERDOĞAN: KIRIM TATARLARI MESELESİNDE ÜMİTSİZ OLMAYACAĞIZ

Konuşmaların ardından soru, cevap kısmına geçildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, işgal altındaki Kırım’la ilgili gelen bir soruya, “Bizim Kırım Tatarları meselesinde yılar yılı hep bu olayın karşısında olmamıza rağmen ne yazık ki bir netice alamadık, ama ümitsiz olmayacağız. Mücadelemiz sürecek, temenni ederim ki bunu başaracağız. Zelenskiy de bu konuda ümitsiz değil.” cevabını verdi.

Cumhurbaşkanı Zelenskiy’de Kırım ve Donbas’la ilgili yapılan görüşmelere dair gelen bir soruya şu yanıtı verdi:

“Bugün yapmış olduğunuz görüşme esnasında güvenlik konuları ele alındı mı? İkinci soru Ukrayna, Türkiye ve diğer medeni ülkelerin Rusya’nın Kırım’dan çekilmesi ve Dombas’ı serbest bırakması için neler gerekiyor. İki liderin de cevaplamasını rica ediyorum. Zelenskiy: Karadeniz bölgesinde güvenlik ve deniz taşımacılığı konularına değinmiştik. Tabii ki denizcilerin siyasi tutukluların ve Kırım’da tutuklanan Ukraynalıların serbest bırakılması bizim önceliğimizdir. Bu konudaki diğer toplumların bu meseleyi unutmamaları gerekiyor. Birbirimize yardımcı olmamız lazım. Sabah uyandığınızda kendinize şunu sormanız gerekiyor, ben bu savaşın bitmesi ve kendi ülkem için neler yapabilirim? Kimileri cephede hayatını kaybediyor, kimileri gönüllü çalışıyor, kimileri maddi destek sağlıyor, bazıları Facebook’tan bir yazı paylaşarak desteklerini ifade ediyor.Şu an elimde gördüğünüz iki bilekliği tutuklu olan 2 gemicinin annesinden ve babasından almıştım. Bunlar benim için bir mesaj. Onlar çıkarılıncaya kadar bende kalacaklar. İnsan hayatının ne kadar önemli olduğunu unuttuğunuzda böyle bileklikler bana hayatın gerçeğini hatırlatıyorlar.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan bu yanıt üzerine, “Her gelen bilekliği takarsa sonra bileklikleri takacak yer bulamayacağız. Çünkü bileklikleri takmayı gerektirecek çok hadiseler yaşıyoruz. Filistin, Myanmar’da dünyanın dört bir köşesinde ne yazık ki hep bu çileleri görüyoruz. Bütün mesele biz siyasetçiler işte buna son vermenin gayreti içerisinde olmalıyız. Şu anda özellikle konuşmamda da ifade ettiğim gibi bizim Kırım Tatarları meselesinde yıllar yılı hep bu işin karşısında olduğumuzu söylememize rağmen herhangi bir netice ne yazık ki burada alamadık. Mücadelemize yine devam edeceğiz. Temenni ederim ki, bir gün bunu başaracağız. Ben inanıyorum ki Sayın Zelenskiy de bu konuda ümitsiz değil.”
ifadelerinde bulundu.

Recep Tayyip Erdoğan
Türkiye
Ukrayna
Volodımır Zelenskiy
Bunlara da bakın: