Cumhurbaşkanı Erdoğan: Türkiye, Irak ve Suriye'nin geleceğinde bölücü teröre yer yoktur

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
18 Aralık 2020, 10:37
Ayyıldız Huri Kaptan
18 Aralık 2020, 10:37

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün ağırladığı Irak Başbakanı Kazımi ile ortak basın toplantısında konuşarak Irak’ın siyasi birliği ve toprak bütünlüğünün korunmasına önem atfettiklerini belirtti. Erdoğan, Irak’ın yeniden imarında her türlü katkıyı yapmaya hazır olduklarını ifade etti. Irak Başbakanı Kazımi ise, Irak’ta DEAŞ’ın geride bıraktığı yıkımı Türkiye ile yapacakları işbirliğiyle imar edebileceklerini kaydetti. Erdoğan, uzun sürenin ardından Irak kabinesinde tekrar bir Türkmen bakana yer verilmesinden dolayı Kazımi’yi, Türk milleti ve Irak Türkmenleri için oldukça anlamlı buldukları kararından dolayı tebrik etti. “Bölgemiz terörün başını tamamen ezmeden huzura kavuşamayacaktır” diyen Erdoğan bölgedeki terörle mücadeledeki kararlılığa dikkat çekti. Ziyarette Kazımi’ye eşlik eden Irak Türkmen Cephesi Başkanı Salihi, “Türkiye Cumhuriyeti’ne ziyaretimiz, geç olsa da yine de olumlu bir ziyarettir.” dedi.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Irak Başbakanı Mustafa el-Kazımi, dün Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kazımi’nin Irak’ın içinden geçtiği zor bir dönemde büyük sorumluluk üstlendiğini söyleyerek, “Sahip olduğu engin devlet tecrübesi ile inşallah bu zor görevin üstesinden geleceğine inanıyoruz. Allah’tan muvaffakiyetler diliyorum. Türkiye’nin desteğinin her daim yanlarında olacağını tekraren vurgulamak istiyorum.” dedi.

“IRAK’IN İMARI İÇİN TÜRKİYE KATKIYA HAZIR”

Kazımi ile hem ikili, hem de heyetler arası görüşmeler gerçekleştiren Erdoğan, “2020 başta koronavirüs salgını olmak üzere çeşitli imtihanlarla karşı karşıya kaldığımız bir yıl oldu. Gerek salgınla mücadelede, gerek güvenliğin tesisi, gerekse siyasi sıkıntıların aşılması noktasında Iraklı kardeşlerimize destek verdik. Komşumuz Irak’ın siyasi birliği ve toprak bütünlüğünün korunmasına, istikrar ve güvenliğine atfettiğimiz önem herkesin malumudur. Irak’ın yeniden imarı çerçevesinde de her türlü katkıyı yapmaya hazırız. Mezhebi veya etnik hiçbir ayrım yapmadan Türkmen’i, Kürt’ü, Arap’ı, Şii ve Sünni ile Irak halkının tamamını öz kardeşimiz olarak görüyoruz. Irak hükumetinin de kapsayıcı ve kuşatıcı politikalarla tüm Irak halkının huzurunu temin edeceğine inanıyoruz.” diye konuştu.

ERDOĞAN: BÖLÜCÜ TERÖRE ASLA YER YOKTUR

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Irak Başbakanı Kazımi’nin uzun sürenin ardından Irak kabinesinde tekrar bir Türkmen bakana yer vermesi bu inançlarını pekiştirdiğini vurgulayarak Kazımi’yi, Türk milleti ve Irak Türkmenleri için oldukça anlamlı bu kararından dolayı tebrik etti.
Erdoğan, “Sayın Kazımi ile ortak düşmanımız DEAŞ, PKK ve FETÖ terör örgütleri ile mücadelemizin sürdürülmesini kararlaştırdık. Bu alanda Türkiye-Irak işbirliğinin artırılması hususundaki görüş birliğimizi teyit ettik. Burada bir kez daha ifade etmek isterim ki ne Türkiye’nin ne Irak’ın ne de Suriye’nin geleceğinde bölücü teröre asla yer yoktur. Bölücü örgüt, sivilleri hedef alan saldırılarıyla vahşi yüzünü göstermiş, kimlere hizmet ettiğini tekrar ortaya koymuştur. Dünkü terör eylemleri ise örgütün Suriye uzantısının da Irak’ın güvenliğine açık bir tehdit oluşturduğunu gözler önüne sermiştir.” dedi.

“BÖLGEMİZ TERÖRÜN BAŞINI EZMEDEN HUZURA KAVUŞMAYACAK”

“Bölgemiz terörün başını tamamen ezmeden huzura kavuşamayacaktır” diyen Erdoğan, şunları ekledi:
“Bu bakımdan Irak makamlarının PKK’ya karşı yürüttüğü operasyonları takdirle karşılıyoruz. Türkiye olarak biz de meşru müdafaa hakkımız çerçevesinde Iraklı kardeşlerimize destek sağlıyoruz. Bölgemize kan, gözyaşı ve yıkımdan başka bir şey getirmeyen bu katil sürülerinin kökünü kurutana kadar da mücadelemizi sürdüreceğiz.
Öte yandan 20 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefimize rahatlıkla ulaşabileceğinizi görüyoruz. Her iki ülke iş adamlarının önündeki engelleri ortadan kaldırabilmek için ahdi zeminin güçlendirilmesi hususunda da mutabık kaldık. Nitekim bugün imzalanan ‘Çifte Vergilendirmenin Önlenmesi Anlaşması’ bu kararlılığımızı göstergesidir. Daha önce sunmuş olduğumuz stratejik projelerimizi süratle hayata geçirmek için ortak irademizi teyit ettik.”

DEAŞ’IN TAHRİP ETTİĞİ KERKÜK-CEYHAN PETROL BORU HATTI’NIN ONARIMI

Irak ile özellikle enerji sektöründe büyük bir iş birliği potansiyeli olduğuna değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “DEAŞ’ın tahrip ettiği Kerkük-Ceyhan Petrol Boru Hattı’nın tamiratıyla Kerkük petrollerinin bir an önce yeniden ve daha yüksek miktarlarda dünya piyasalarına sunulmasını istiyoruz.” diye konuştu.

TÜRKİYE-IRAK ARASINDAKİ ANLAŞMALAR

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Irak Başbakanı Mustafa el-Kazımi öncülüğünde iki ülke arasında 2 anlaşma imzalandı. Böylece “Irak Cumhuriyeti Hükumeti ile Türkiye Cumhuriyeti Hükumeti Arasında Gelir Üzerinden Alınan Vergilerde Çifte Vergilendirmeyi Önlenme ve Vergi Kaçakçılığına Engel Olma Anlaşması” Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan ile Irak Planlama Bakanı Halid Battal el-Necim tarafından imzalandı.
“Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Irak Cumhuriyeti Kültür, Turizm ve Tarihi Eserler Bakanlığı Arasında Kültürel İşbirliği Mutabakat Zaptı” Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Irak Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Fuad Hüseyin tarafından imza altına alındı.

ERŞAT SALİHİ: GEÇ DE OLSA OLUMLU BİR ZİYARET

Irak Başbakanı Mustafa El-Kazımi’nin Türkiye ziyaretine eşlik eden Irak Türkmen Cephesi (ITC) Başkanı Erşat Salihi, Twitter hesabından açıklamalarda bulundu. “Türkiye Cumhuriyeti’ne ziyaretimiz, geç olsa da yine de olumlu bir ziyarettir.” diyen Salihi, “Ekonomik ve planlanmış anlaşmalar yapılmalı, Ovaköy sınır kapısının açılması için uğraşılmalı ve onun iki ülkedeki terör unsurlarının temizliği için çaba sarfedilmelidir.” dedi.
Irak Türkmenlerinin, Türkiye ile Irak arasındaki köprü bağını güçlü tutmak için sürekli çabalayacağını belirten Salihi, “Bugünkü Türkiye ziyaretimizde de bu bağı güçlendirmek için çalıştık. Ovaköy sınır kapısı, ticari anlaşmalar, vizelerin kaldırılması gibi önemli konular bugün tartışıldı.” bilgisini paylaştı.