Cumhurbaşkanı Erdoğan: Türkiye ile Özbekistan'ın ikili ticarette yeni rekorlara imza atacağına inancım tamdır

Ekonomi
qha muhabir
29 Mart 2022, 13:57
qha muhabir
29 Mart 2022, 13:57

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, resmi ziyaretle gittiği Özbekistan’da resmi törenle karşılanacak. Ziyaret öncesi Yeni Özbekistan gazetesinde yayımlanan makalesinde, Erdoğan, Türkiye ile Özbekistan arasındaki ticaret hacminin geçen yıl 3,6 milyar doları aştığını ve 5 milyar dolarlık ticaret hedefine emin adımlarla ilerlediğini ifade etti. Erdoğan, Türkiye ile Özbekistan’ın ikili ticarette yeni rekorlara imza atacağına yönelik inancını dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yeni Özbekistan Gazetesi için “Türkiye-Özbekistan: Kardeşlik Hukukuna Dayalı Ebedi Dostluk ve İşbirliği” başlıklı bir makaleyi kaleme aldı. Makalede, Türkiye ve Özbekistan arasında “kardeşlik hukukuna dayanan stratejik ortaklık” olarak tanımlanan ilişkilerin, karşılıklı güven ortamında her sahada kök saldığı belirtildi.

TÜRKİYE VE ÖZBEKİSTAN ARASINDA ORTAK MİRASLAR BİZİ YAKLAŞTIRIYOR

Makalede, Özbekistan’ın, Türkistan coğrafyasından doğarak dünya medeniyetine yön veren, zengin siyasi, ekonomik ve kültürel birikime sahip olduğuna değinen Erdoğan, sadece Türk-İslam medeniyetine değil, insanlığın ortak kültür hazinesine büyük katkılar yapan İmam-ı Buhari, Uluğ Bey, Harezmi, Biruni, Ali Kuşçu, Ali Şir Nevai gibi büyük alim ve bilim adamlarının bıraktıkları eserlerin, bizi birbirimize yakınlaştıran ortak miras olduğunu vurguladı.

İKİLİ İŞ BİRLİĞİ, SİYASİ, İKTİSADİ, ASKERİ VE İÇTİMAİ BOYUTLARIYLA ELE ALINACAK

Özbekistan’a, 29-30 Mart 2022 tarihlerindeki resmi ziyaret kapsamında gerçekleşecek, Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi İkinci Toplantısı’nın, iki kardeş ülke arasındaki ilişkilerin daha da ileri seviyeye taşınmasına vesile olacağına inandığını vurgulayan Erdoğan, toplantı kapsamında, enerjiden tarıma, sanayiden kültüre, gençlikten çevreye pek çok başlıkta ikili iş birliğini siyasi, iktisadi, askeri ve içtimai boyutlarıyla ele alacak, imzalayacakları ikili anlaşmalarla da ilişkilerin ahdi zeminini daha da güçlendirmiş olacaklarını belirtti.

İKİLİ TİCARET ALANINDA YENİ REKORLARA İMZA ATILACAĞINDA İNANCIM TAMDIR

Erdoğan, Cumhurbaşkanı Mirziyoyev’in 2017’de Türkiye’ye ziyaretleriyle “stratejik ortaklık” düzeyine yükselen ilişkilerin, 2020 yılında Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi Toplantısı ile taçlandığına işaret etti.

2017 yılından bu yana siyasi alanda süratle atılan adımların ticaret ve yatırımlar alanına da kısa sürede yansıdığını belirten Erdoğan, “Beş milyar dolarlık ticaret hedefine emin adımlarla ilerliyoruz. Küresel salgının olumsuz etkilerinin en ağır şekilde hissedildiği 2020 yılını artı büyümeyle tamamlayan iki ülkenin ticaret hacmi 2021 yılında 3,6 milyar doları aşmıştır. Ayrıca, ithalat ve ihracat rakamlarının birbirine oldukça yakın düzeyde seyretmesi, ticari ilişkilerimizin birbirini tamamlayıcı ve destekleyici mahiyette olduğunu göstermektedir. 2022 yılında da ikili ticaret alanında yeni rekorlara imza atılacağına inancım tamdır” ifadelerini kullandı.