Cumhurbaşkanı Erdoğan: Tel Rıfat ve Münbiç’i teröristlerden temizliyoruz

Güncel
qha muhabir
01 Haziran 2022, 18:54
qha muhabir
01 Haziran 2022, 18:54

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin grup toplantısında Tel Rıfat ve Münbiç’in terörden temizleneceğini duyurarak Suriye topraklarında yeni bir operasyonun sinyalini verdi. Türkiye’nin güney sınırlarındaki sorunlara kayıtsız kalan Batı’nın Ukrayna savaşıyla kendini bir krizin ortasında bulduğunu söyledi ve teröre destek veren İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğiyle ilgili “NATO bir güvenlik kuruluşudur, terör örgütlerine destek kuruluşu değildir” mesajı verdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 01 Haziran 2022 tarihinde partisinin TBMM Grup Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, Suriye topraklarında yeni bir operasyonun sinyalini verdi. Erdoğan, “Güney sınırlarımızı korumada 30 kilometre derinliğinde güvenli bölge oluşturma kararımızın yeni bir safhaya geçiyoruz. Tel Rıfat ve Münbiç’i teröristlerden temizliyoruz” diyerek Suriye’ye sınır ötesi askeri operasyon yapılacağını ifade etti.

ERDOĞAN: NATO BİR GÜVENLİK KURULUŞUDUR

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin dördüncü ayında son durumu da değerlendiren Erdoğan, “Ülkemizin güney sınırları boyunca yaşanan güvenlik sorunlarına, insani trajedilere kayıtsız kalan Batı dünyası Karadeniz’in kuzeyinde başlayan bir sıcak çatışmayla kendini benzer bir krizin tam ortasında buldu” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin yıllarca tüm yükünü çektiği, güvenlik ittifaklarına katkı vermek yerine imkanlarını kendi refahlarını arttırmak için kullananlar Ukrayna krizi sonrası NATO’nun kapısına dayandı” diyen Cumhurbaşkanı, İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğine karşı olmasının nedeni olarak bu ülkeleri terör örgütlerine sahip çıkmakla suçladı ve “NATO bir güvenlik kuruluşudur, terör örgütlerine destek kuruluşu değildir” uyarısı yaptı.