Cumhurbaşkanı Erdoğan: Tahıl koridoru çalışmaları önümüzdeki günlerde başlayabilir

Haberler
Filiz
20 Temmuz 2022, 17:37
Filiz
20 Temmuz 2022, 17:37

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İran’daki Üçlü Zirve’nin ardından dönüş yolunda basın mensuplarının sorularına yanıt verdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Putin ile görüşmesinin ardından tahıl koridoruna ilişkin açıklamada bulundu. İstanbul’da tahıl koridoru çalışmaları için koordinasyon merkezi kurulacağına işaret eden Erdoğan, “Geçen hafta İstanbul’da yapılan görüşmenin ardından mutabakat oluştu. Artık bu mutabakatı metne bağlamak istiyoruz. Önümüzdeki günlerde de planın uygulanmaya başlamasını temenni ediyoruz” dedi.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün İran’daki Üçlü Zirve’nin ardından açıklamalarda bulundu. Basın mensuplarına açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yaptıkları görüşmeleri değerlendirdi.

TAHIL KORİDORU ÇALIŞMALARI İSTANBUL’DA KOORDİNASYON MERKEZİ’NDE BAŞLAYACAK

Putin ile ikili görüşme gerçekleştiren Erdoğan, “Şu an itibarıyla Sayın Putin’in bizim gayretlerimiz noktasındaki bakışı olumlu” dedi. Erdoğan tahıl koridoru hususunda şunları kaydetti:

“Şu anda bizim rolümüz, ev sahibiyiz. Ev sahibi sıfatıyla bir arabuluculuğumuz var. Ukrayna tahılının Karadeniz üzerinden ihracı konusunda uzun süredir yoğun çalışma içerisindeyiz. Bu konuyu Sayın Putin ve Sayın Zelenskıy’le (Ukrayna Cumhurbaşkanı) müteaddit kereler görüştüm. Dışişleri ve Milli Savunma Bakanlıklarımız da kendi muhatapları nezdinde görüşmeler yürüttü. Neticede geçen hafta İstanbul’da yapılan teknik toplantıda Birleşmiş Milletler (BM) planı çerçevesinde sürecin ana hatları üzerinde bir mutabakat oluştu. Artık bu hafta bu mutabakatı yazılı bir metne bağlamak istiyoruz. Önümüzdeki günlerde de planın uygulamaya başlamasını temenni ediyoruz. Süreç İstanbul’da kurulacak bir koordinasyon merkezinden yürütülecek. Burada ülkemizin yanı sıra, Rusya, Ukrayna ve BM’den yetkililer bulunacak. İlgili tüm tarafların güvenini haiz olan ülkemiz, kurumlar arası bir yaklaşımla sürecin sağlıklı şekilde yürütülmesi için gerekli eşgüdümü yapacak. Küresel gıda güvenliği bakımından kritik önem arz eden bu hassas süreci nihayete erdirmek için yoğun gayretlerimiz devam ediyor”

İSVEÇ VE FİNLANDİYA’NIN NATO ÜYELİĞİ

Erdoğan, İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyelik sürecine ilişkin değerlendirmesi ise şöyle:

“Biz Finlandiya’ya da İsveç’e de NATO Genel Sekreteri’nin de yer aldığı masada şartlarımızı çok açık net söyledik. Gizli, saklı herhangi bir şey yok. Şartımız bu ülkelerin terör örgütlerinin faaliyet ve gösterilerini sonlandırması, ellerindeki teröristleri iade etmesi. Biliyorsunuz PKK/PYD/YPG ve FETÖ’yü terör örgütü olarak burada kayıtlara girdik. Bunları vereceksiniz dedik. Parlamentolarına varıncaya kadar bu terör örgütünü bunlar besliyorlar. Adeta kuluçka yuvası gibi. Böyle bir durum var. Şimdi bunlar bize verdikleri sözü yerine getirmedikleri takdirde bizim de bu işe olumlu bakmamız mümkün değil”