Cumhurbaşkanı Erdoğan, Tacikistan Cumhurbaşkanı ile bir araya geldi

Güncel
Ömer Cihad Kaya
15 Haziran 2019, 09:53
Ömer Cihad Kaya
15 Haziran 2019, 09:53

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Asya’da İşbirliği ve Güven Arttırıcı Önlemler Konferansı (CICA)” 5. Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi’ne katılmak üzere Tacikistan’ın başkenti Duşanbe’ye geldi. Ülkede, Tacikistan Cumhurbaşkanı İmamali Rahman ile bir araya gelen Erdoğan ve beraberindeki heyet bir dizi görüşme gerçekleştirdi.

Asya ülkeleri arasındaki iş birliğini artırma amacı taşıyan zirvenin 2019 yılı Dönem Başkanı olan Tacikistan Cumhurbaşkanı Rahman, toplantı öncesinde liderleri Didor Salonu’nda tokalaşarak karşıladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, CICA aile fotoğrafında hazır bulundu, fotoğraf çekimi sırasında Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani ve Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev’in arasında yer aldı.

ASYA’DA İŞBİRLİĞİ VE GÜVEN ARTIRICI ÖNLEMLER KONFERANSI (CICA)

CICA’da halen 26 üye ülke, 8 gözlemci ülke ve 4 gözlemci uluslararası kuruluş bulunuyor. Türkiye’nin 2010-2014 arası dönem başkanlığını yaptığı zirveye üye olan 26 ülke arasında Türkiye, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan ve Özbekistan da yer alıyor. Ayrıca, gözlemci ülke statüsünde Ukrayna’da yer alıyor.