Cumhurbaşkanı Erdoğan, şubat ayında Ukrayna'ya resmi ziyaret gerçekleştirecek

Güncel
_QHA Ankara
13 Ocak 2022, 22:01
_QHA Ankara
13 Ocak 2022, 22:01

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 3 Şubat 2022’de Ukrayna’ya resmi ziyaret düzenleyecek. Ukrayna Milletvekili ve Kırım Tatar Milli Kurultayı Delegesi Rüstem Umerov, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Ukrayna ziyareti kapsamında çok sayıda önemli belgeyi imzalayacağını duyurdu.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın şubat ayında Ukrayna’ya resmi ziyaret düzenlemesi planlanıyor.

TÜRKİYE-UKRAYNA ASKERİ İŞ BİRLİĞİ ANLAŞMASI İMZALANACAK

Türkiye’ye resmi çalışma ziyareti kapsamında gelen Ukrayna Milletvekili, Ukrayna Türkiye Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Rüstem Umerov, Kırım Haber Ajansına verdiği demeçte, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ziyaretinin beklendiğini ve özellikle savunma sanayisinde işbirliğine yönelik çeşitli anlaşmaları imzalanacağını duyurdu.

Ayrıca, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başkent Kıyiv’i ziyaretinin ardından Kırım Tatarlarına konut projesinin de onaylanacağını umut ettiğini belirtti.

CUMHURBAŞKANLIĞI SÖZCÜSÜ İBRAHİM KALIN DUYURDU

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Londra merkezli düşünce kuruluşu Circle Foundation tarafından düzenlenen panelde, Rusya ve Ukrayna arasındaki gerginliği değerlendirdi. 19 Ocak 2022 tarihinde gerçekleşen toplantıda, Kalın, Türkiye’nin Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü, siyasi egemenliğini ve sosyal bütünlüğünü desteklediğini bir kez daha ifade etti.

İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın birkaç hafta içinde Ukrayna’yı ziyaret edeceğini duyurdu. Cumhurbaşkanı Zelenskıy ile bir araya gelecek olan Erdoğan’ın Ruslarla da yakın temas halinde olacağını kaydetti.