Cumhurbaşkanı Erdoğan, Putin'in de katılacağı üçlü zirve için İran'a gidecek

Güvenlik
Ömer Kaya
17 Temmuz 2022, 20:02
Ömer Kaya
17 Temmuz 2022, 20:02

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 18-19 Temmuz 2022’de İran’daki resmi temaslar kapsamında başkent Tahran’a gidecek. Bu kapsamda, İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’nin davetine icabetle resmi ziyarette bulunmak ve Türkiye-İran Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi Yedinci Toplantısı’na katılmak için 18-19 Temmuz’da İran’ın başkenti Tahran’ı ziyaret edecek. Ayrıca, 19 Temmuz’da Putin’in de katılacağı üçlü zirve gerçekleşecek.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ile üçlü zirvede buluşacak. 19 Temmuz 2022’de Tahran’da bir araya gelecek olan liderler, Suriye konusunu ele alacak. Öte yandan, ikili görüşme çerçevesinde Erdoğan ve Putin’in Ukrayna’da Rusya’nın başlattığı savaş kapsamında konuları ele alacak. Bu bağlamda, Türkiye, Rusya ve İran arasında 19 Temmuz 2022’de üçlü zirve yapılacak.

ERDOĞAN, PUTİN İLE TAHRAN’DA UKRAYNA TAHIL KORİDORUNU GÖRÜŞECEK

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 11 Temmuz’da gerçekleşen telefon görüşmesinde Putin ile Ukrayna-Rusya Savaşını, Karadeniz’den dünya kamuoyuna sevkiyat yapılması için açılacak tahıl koridoru ve Rusya’nın başlattığı savaşla ile neden olduğu küresel gıda sorununu görüşmüştü.

Diğer taraftan, Ukrayna tahılının dünya pazarına açılması için başlatılan tahıl koridoru girişimi için İstanbul’da 13 Temmuz 2022 tarihinde Ukrayna, Türkiye, Birleşmiş Milletler ve Rusya’nın katılımıyla görüşme yapılmıştı. Türkiye, sürecin başından beri tahıl koridoru için garantör ülke olacağını açıklamıştı bu kapsamda koridorun bir an evvel açılması için çalışmalar devam ediyor.