Cumhurbaşkanı Erdoğan, NATO Liderler Zirvesine katılacak: Gündem Ukrayna-Rusya savaşı olacak

Güncel
Ömer Kaya
19 Mart 2022, 17:25
Ömer Kaya
19 Mart 2022, 17:25

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 24 Mart 2022’de Brüksel’deki NATO Liderler Zirvesi’ne katılacak. Uluslararası kamuoyunun yakından takip ettiği Ukrayna ve Rusya arasındaki savaşa ilişkin durumun müzakere edileceği NATO toplantısı büyük önem taşıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve beraberindeki heyet, 23-24 Mart 2022 tarihlerinde Belçika’da temaslarda bulunacak. NATO Liderler Zirvesinin meydana geleceği Brüksel’deki toplantı, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısı kapsamında büyük önem arz ediyor. Zirvede, Ukrayna-Rusya arasında arabuluculuk mekanizmasını kullanmak isteyen Türkiye’nin sorunun çözümüne dair önerileri ele alınacak.

NATO ZİRVESİ’NDE UKRAYNA-RUSYA SAVAŞI ANA GÜNDEM

NATO’nun savunmasını güçlendirecek adımlar konuşulacak NATO liderleri, zirvede, Rusya ile Ukrayna arasında yaşananlara ilişkin bundan sonra yapılacaklarla ilgili görüş alışverişinde bulunacak. İttifakın savunmasını ve caydırıcılığını güçlendirecek adımları konuşacak. Zirveye aralarında Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Almanya Başbakanı Olaf Scholz ve İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın da bulunduğu liderler katılacak.

Öte yandan, Cumhurbaşkanı Erdoğan, NATO zirvesine katılacak devlet ve hükümet başkanları ile ikili görüşmeler de yaparak Ukrayna-Rusya Savaşının sulh yoluyla çözülmesi için çaba sarf edecek.

RUSYA UKRAYNA’YA KARŞI SAVAŞ BAŞLATTI

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 24 Şubat 2022 tarihinde Ukrayna’ya karşı geniş çaplı işgal başlattığını duyurdu. Rus ordusu Ukrayna’daki kritik altyapı tesisleri, havaalanları, sivil yerleşim birimlerini bombalıyor. Birleşmiş Milletler, Rus saldırılarından dolayı yaklaşık 3 milyon Ukrayna vatandaşının ülkeyi terk ettiğini duyurdu.