Cumhurbaşkanı Erdoğan, NATO Genel Sekreteri Stoltenberg ile görüştü

Güncel
qha muhabir
03 Haziran 2022, 21:20
qha muhabir
03 Haziran 2022, 21:20

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile yaptığı telefon görüşmesinde İsveç ve Finlandiya’nın üyelik talebi hakkında konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsveç ve Finlandiya’nın terörizmden vazgeçtiklerini çok açık ve net bir şekilde ortaya koymaları gerektiğini vurguladı.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü (NATO) Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi. İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, görüşmede İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üyelik talebi masaya yatırıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, her iki ülkenin de üyelik taleplerine sıcak bakmayan Türkiye’nin güvenlik endişelerinin haklı ve meşru temellere dayandığını belirtti. Erdoğan, her iki ülkenin de terörizmi desteklemekten vazgeçtiklerini, Türkiye’ye yönelik yaptırımları kaldırdıklarını, ittifak dayanışması sergilemeye hazır olduklarını çok açık ve net bir şekilde ortaya koymaları gerektiğini vurguladı.

Görüşmede NATO Genel Sekreteri Stoltenberg de önemli bir NATO müttefiki olan Türkiye’nin beklentilerinin karşılanması gerektiğini belirtti.

Türkiye, İsveç ve Finlandiya’nın bölücü terör örgütü PKK’ya destek verdiği için NATO üyeliğine olumlu bakmıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsveç ve Finlandiya’nın terör örgütlerinin yuvası olduğunu ve örgütlere çok net ve açık destek verdiğini vurgulamıştı. İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyesi olması için 30 müttefik ülkenin kabul etmesi gerekiyor. Söz konusu ülkeler, Türkiye’yi ikna etmek için başkent Ankara’ya heyet göndermişti.