Cumhurbaşkanı Erdoğan müjdeyi açıkladı!

21 Ağustos 2020, 15:03

Tüm Türkiye ve dış basının merak ettiği müjde açıklamasının belli olmasına dakikalar kaldı. Çarşamba günü Kalyon Güneş Teknolojileri Fabrikası’nın açılışında yaptığı konuşmada Cuma günü bu müjdeyi milletimiz ile paylaşacağız açıklamasında bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ne açıklayacağı ise büyük merak konusu haline geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan bugün saat 15.00’de Dolmabahçe’den Millete Sesleniş konuşması ile müjdeyi açıklayacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın müjde olarak belirttiği, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın eksen değişikliği olacağını söylediği gelişmenin, Karadeniz’de bulunan bir doğalgaz rezervi olduğu söyleniyor.

DOĞALGAZ REZERVİ BULUNDU

Bulunan doğalgaz rezervinin 1 ay önce tespit edildiği ve o zamandan beri testler yapıldığı söyleniyor. Rezerv hesaplamaları, hacim, derinlik gibi teknik testlerin gerçekleştirildiği ve ciddi sonuçlar alındığı söylenen yatağın bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanması bekleniyor.

TÜRKİYE’DE YENİ DÖNEM AÇILACAK

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün saat 15.00’de yapacağı müjde açıklamasına ilişkin “Şu anda bu müjdenin hayalleri, rüyası içerisindeyiz. İnşallah bu müjdeyi tüm milletimize vermek suretiyle Türkiye’de yeni bir dönemin açılacağına da şimdiden inanıyorum.” ifadelerini kullanmıştı.

TÜRKİYE DOĞALGAZ REZERVİ BULDU

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin kendi doğalgaz rezervini bulduğunu açıkladı. Dünya’da enerjinin önemine dikkat çeken Erdoğan, Türkiye’nin merakla beklediği müjdenin; Karadeniz’de bulunan doğalgaz rezervi olduğunu açıkladı. Erdoğan, Fatih sondaj gemisinin, Tuna 1 sondaj kuyusunda 320 milyar metreküp doğalgaz rezervi keşfettiğini bildirdi. Sondaj çalışmalarının 20 Temmuz tarihinde başlandığını belirten Erdoğan, daha önce Tuna 1 olarak adlandırılan sahanın Sakarya gaz sahası olarak isimlendirildiğini söyledi. Doğalgaz rezervinde tüm analizlerin yapıldığını açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bulunan rezerv, daha büyük kaynağın bir parçası” dedi. Ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Hedef 2023 yılında Karadeniz gazını ülkemizin kullanıma sunmak” dedi.

doğalgaz
müjde
Recep Tayyip Erdoğan
Türkiye
Bunlara da bakın: