Cumhurbaşkanı Erdoğan, KKTC Başbakanı Ersin Tatar ile görüştü

11 Ocak 2020, 17:08

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakanı Ersin Tatar ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay ile görüştü.

Uzun süredir kaynak sıkıntısı ile boğuşan KKTC hükûmeti, açıklamalara yansıdığı kadarıyla İstanbul ziyaretinde gerçekleştirdiği ve neredeyse iki saati bulan bire bir temaslardan oldukça memnun döndü. Görüşmenin güzel ve pozitif bir havada gerçekleştiğini vurgulayan Başbakan Tatar şu açıklamalarda bulundu:

“Sorunlarımızı, konuştuk, çeşitli meselelerimizi ele aldık. Sayın Cumhurbaşkanı, KKTC için 2019 Yılı’na ait altyapı ve reel sektör yatırımlarına yönelik olarak ayrılan 170 Milyon TL’lik kaynağın ödenmesi için talimat vermiştir.”

DOĞU AKDENİZ DE KONUŞULDU

Doğu Akdeniz’deki gelişmelerle ilgili de genel değerlendirme yapıldığını belirten Tatar, “Sayın Erdoğan, Türkiye Cumhuriyeti hükümeti olarak Doğu Akdeniz’deki gelişmeleri yasal zeminde ele almaya devam edeceklerini söylemiştir. Bu bağlamda KKTC’ye de önem verdiklerini ifade etmiştir. Gönül birliği içerisinde bu süreci beraber yürütmemiz konusunda hemfikir olduğumuzu teyit ettik” diye konuştu.

İstanbul’da gerçekleştirilen görüşmenin ardından, Türkiye’de iken Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay sosyal medya hesabından açıklamada bulundu:

“İstanbul’da hükümet olarak Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı, Cumhurbaşkanı Yardımcısı ve Dışişleri Bakanıyla birlikte yaptığımız görüşme olumlu geçti. Ağırlıklı olarak ekonomik konuları ve kısmen de Doğu Akdeniz’deki gelişmeleri ele aldık. Bu akşam memlekete dönüyoruz.”

Doğu AKDENİZ
KKTC
Recep Tayyip Erdoğan
Türkiye
Bunlara da bakın: