Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kırım ve Donbas noktasında adım atılması için Liderler Zirvesi gerçekleştirmek istiyoruz

Güncel
qha muhabir
01 Nisan 2022, 17:00
qha muhabir
01 Nisan 2022, 17:00

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cuma namazını kıldığı Üsküdar Hazreti Ali Camisinin çıkışında basın mensuplarının Ukrayna-Rusya Savaşına ilişkin sorularına yanıt verdi. Erdoğan, Ukrayna ve Rusya liderleriyle İstanbul’da bir araya gelerek Liderler Zirvesi gerçekleştirmek istediğini açıkladı. Liderler Zirvesinde özellikle Kırım ve Donbas’ı ele almak istediğini belirten Erdoğan, “İstanbul’umuzda liderler zirvesini gerçekleştirebilirsek olumsuz gidişi olumlu hale dönüştürmenin kararının liderle gerçekleştirilebilmesi Türkiye olarak büyük mutluluk duyacağız” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, cuma namazı çıkışında basın mensuplarına Ukrayna ve Rusya Savaşının gidişat noktasındaki süreçte Türkiye’nin konumu hakkında demeçler verdi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: ÖZELLİKLE KIRIM VE DONBAS NOKTASINDA ADIM ATILMASI İÇİN LİDERLER GÖRÜŞMESİ YAPMAK İSTİYORUZ

Erdoğan, Ukrayna ve Rusya müzakare heyetlerinin Türkiye’nin önderliğinde İstanbul’da bir araya gelmesinin ardından Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy (Volodimir Zelenski) ve Rusya devlet başkanı Vladimir Putin ile bir araya gelmek istediğini belirtti. Cumhurbaşkanı Erdoğan bu konuya ilişkin olarak, “Her iki liderle yapacağımız bu görüşmelerde önce alt yapıda ön görüşmeler neticesinde varılan mutabakat getirisi ile liderler bazında özellikle, Kırım ve Donbas noktasında adım atılması için liderler görüşmenin bu konuya ev sahipliği yapabileceğimizi ifade ettik” sözlerini kaydetti.

“PUTİN DE BU TEKLİFE OLUMLU YAKLAŞTI”

Dün akşam Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy ile telefon görüşmesi yapan Erdoğan, söz konusu Liderler Zirvesi teklifine Zelenskıy’ın olumlu baktığını aktardı. Bunun yanı sıra Erdoğan söz konusu teklife Putin’in de daha önce olumlu yanaştığını belirtti.

“İSTANBUL’DA LİDERLER ZİRVESİ GERÇEKLEŞTİRİRSEK OLUMSUZ GİDİŞİ OLUMLU HALE DÖNÜŞTÜREBİLİRİZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan masaya yatırılan Liderler Zirvesinin gerçekleştirilmesini işaret ederek, “İstanbul’umuzda liderler zirvesini gerçekleştirebilirsek olumsuz gidişi olumlu hale dönüştürmenin kararının liderle gerçekleştirilebilmesi Türkiye olarak büyük mutluluk duyacağız” ifadelerini kullandı.  

TÜRKİYE’DE GÖRÜLEN MAYIN TEHLİKESİ

Basın mensuplarından gelen İstanbul boğazındaki mayın tehlikesi sorusuna Cumhurbaşkanı Erdoğan tam olarak şöyle yanıt verdi:

“Mayınlar imha edildi. Bu konuyla ilgili olarak özellikler Deniz Kuvvetlerimiz ciddi çalışmanın takibi gayreti içinde, Herhangi sıkıntı söz konusu değil. Başta Milli Savunma Bakanım olmak üzere Deniz Kuvvetleri tüm süreci takip ediyorlar. Tedbiri elden bırakmayacağız”