Cumhurbaşkanı Erdoğan: Karabağ Zaferi ile Kafkasların tarihinde yeni bir sayfa açıldı

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
11 Aralık 2020, 17:33
Ayyıldız Huri Kaptan
11 Aralık 2020, 17:33

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan ziyaretinde gazetecilerle bir araya gelerek, Azerbaycan ile imzalanan anlaşmalara ve karşılıklı vize muafiyetine dair gelişmeleri değerlendirdi. Erdoğan, Karabağ Zaferi’nin Türkiye-Azerbaycan ilişkilerinin tarihinde bir dönüm noktası olduğuna vurgu yaparak, “Kafkasların tarihinde yeni bir sayfa açılmıştır.” diye konuştu. Öte yandan Erdoğan, Fransa’nın tutumuna ilişkin, “Bunun zararı kime olacak? Fransa’ya olacak. Siyasi acemilik budur. Siyasetin acemiliği budur. Macron da bir siyaset acemisidir.” dedi.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan’ın tarihi zaferi dolayısıyla düzenlenen Zafer Geçidi Töreni’nin onur konuğu olarak bulunduğu Azerbaycan’da bugün gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtlayarak çarpıcı açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile sürekli telefon diplomasisini ayakta tuttuklarını ifade ederek, “Bu 44 günün perde arkası eminim yazılacaktır. Zaman, bu işin çok ciddi bir şahidi olacaktır.” dedi.

“6’LI PLATFORMA KATILIRSA ERMENİSTAN DA CİDDİ MANADA KAZANACAK”

Erdoğan, “Karabağ Zaferi ile Kafkasların tarihinde yeni bir sayfa açılmıştır. İnanıyorum ki bölge tarihi yeni bir istikamette şekillenecektir.” diyerek “Üzerinde çalıştığımız 6’lı Platform herkes için kazan-kazan imkanı sağlayacak bir girişimdir. Ermenistan da bu sürece katılır ve olumlu adımlar atarsa Türkiye-Ermenistan ilişkilerinde de yeni bir sayfa açılabilir. Yeni imkanlar doğduğu takdirde şüphesiz ki burada Ermenistan’ın kazancı da ciddi manada artacaktır. Bundan en çok da Ermenistan kazanacaktır.” diye konuştu. Azerbaycan ziyaretinde ikili ilişkilerin de ele alındığına ve 5 anlaşma imzalandığına değinen Erdoğan, ilişkileri bundan sonra da her alanda geliştirmeye devam edeceklerinin altını çizdi.

ERDOĞAN, İMAZALANAN ANLAŞMALARI AKTARDI

Erdoğan imzalanan anlaşmaları hatırlatarak, şöyle konuştu:

“BMC AZ Şirketi ile Azerbaycan Otoyolları Devlet Acenteliği Arasında Anlaşma Protokolü, BMC Otomotiv Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi ile Bakü Ulaşım Başkanlığı Arasında Anlaşma Protokolü, Azerbaycan Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerin Geliştirilmesi Ajansı ile Türkiye Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Arasında Mutabakat Zaptı, Türkiye Cumhuriyeti ile Azerbaycan Cumhuriyeti Arasında Medya Alanında Stratejik İş Birliğine İlişkin Mutabakat Zaptı”

AZERBAYCAN’A KİMLİKLE SEYAHAT SERBESTLİĞİ

Ayrıca “Azerbaycan Cumhuriyeti Hükumeti ile Türkiye Cumhuriyeti Hükumeti arasında 25 Şubat’ta Bakü’de imzalanan Karşılıklı Vize Muafiyetine Dair Anlaşma”ya Getirilen Değişikliklere Dair Protokol’e de imza konulduğunu kaydeden Erdoğan, bununla artık pasaportla değil kimlik kartı ile gidiş gelişlerin yapılabileceği bir sürecin başlayacağını bildirerek, “Adeta Kuzey Kıbrıs ile olan gidiş gelişlerdeki uygulamayı burada da yapmış olacağız.” dedi.

TÜRKİYE KARABAĞ’IN ONARIMINDA ÖNEMLİ ROL OYNAYACAK

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu anlaşmaların dışında, özellikle karşılıklı yatırımların artırılması hususunda, ticaret ve turizm alanlarında çalışmaları yoğunlaştıracaklarına dikkati çekerek Cumhurbaşkanı Aliyev ile aldıkları karar doğrultusunda Karabağ’ın yeniden inşasında Türkiye’nin önemli bir rol oynayacağını söyledi. Türkiye’nin Karabağ’da gerek altyapıda gerek üstyapıda atacağı adımlar olacağını ifade eden Erdoğan, bir yıla varmadan özellikle Karabağ bölgesinin yeniden şekillenmesini sağlayacak adımların atılacağını bildirdi.

ERDOĞAN: MACRON’UN OLUMLU BİR KATIKISI OLMADI

Dağlık Karabağ’daki Ermeni işgali sonrası Fransa Parlamentosu’nun “Dağlık Karabağ’daki sözde yönetimi tanıma kararı”na ilişkin soruya Erdoğan, “Çok açık ve net konuşacağım. Minsk Üçlüsü içerisinde dönem başkanlığını yürüten Macron’un bu sürece olumlu bir katkısı maalesef hiç olmadı. Burada da ne yazık ki Fransa’nın Cumhurbaşkanı olarak hakikaten acemice tavırlar içerisinde. Çok acemice attığı adımlar sebebiyle de şu anda burada her şeyi birbirine kattı.” diye cevapladı.

“MACRON TÜRKİYE’YE NASIL ÇAMUR ATARIM HESABI YAPTI, BÖYLE BİR KARAKTER”

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un siyasi yaşamında her yerden bir şeyler elde etme veya çıkarma gayreti içinde olduğunu vurgulayan Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:


“Bakıyorsunuz, Lübnan’da her taraf yanmış yıkılmış, Macron Lübnan’a oradan talimatlar veriyor, oradan iş çıkarmaya çalışıyor. Yani hep durumdan vazife çıkarma gibi bir gayret içerisinde. Ne oldu? Halk Lübnan’dan bunu adeta kovdu. Aynı şeyi darbeci Hafter’in yanında yer almak suretiyle Libya’da yaptı. Bir Berlin Konferansı yaşandı. Darbeci Hafter’i Birleşmiş Milletler tanımıyor ama sen onun yanında yer alıyorsun. Sen demokrasiden yana mısın, darbelerden yana mısın? Öbür tarafta ise meşruiyeti olan bir Serrac var. Senin Serrac’ın yanında yer alman lazım. Ama almadı. Orada durumdan vazife çıkarmak suretiyle bizimle dalaşmaya başladı. Orada bizim bir sivil gemimize saldırma ve bu sivil gemimize bir suç isnat etme yoluna gitti. Halbuki hiç alakası yok ama oradan ben nasıl Türkiye’ye bir çamur atarım hesabı yaptı. Her şey ortaya konuldu, açıklandı ama o buna rağmen çeşitli ülkelerle irtibatlar kurarak oradan bize çamur atmaya kalkıştı. Tutmadı tabii. Yani Macron böyle bir karakter. Dolayısıyla şu anda Azerbaycan’la ilgili attığı adımlarda da hesapları burada tutmadı.”

“MACRON BİR SİYASET ACEMİSİDİR”

Özellikle Aliyev’in duruşuyla Macron’un hesaplarının alt üst olduğunu belirten Erdoğan, “Bunun zararı kime olacak? Fransa’ya olacak. Niye? Fransa bugüne kadar attığı adımlarla ilgili, örneğin çeşitli anlaşmalar vesaire dışında, belki Azerbaycan-Fransa ilişkilerini bitirmiş olacak. Siyasi acemilik budur. Siyasetin acemiliği budur. Macron da bir siyaset acemisidir. Zaten şu andaki tüm kamuoyu araştırmalarında da kendisini bitirmiş durumdadır.” dedi.

“RUS GÜCÜNÜN KARABAĞ’A GELMESİYLE OLUŞAN ENDİŞE TÜRKİYE İLE GİDERİLDİ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Rus barış gücünün Karabağ’a gelmesiyle alakalı Azerbaycan kamuoyunda bir endişe söz konusuydu. Türkiye’nin sürece dahil olmasıyla bu endişe biraz giderildi. Bundan sonraki süreçte Azerbaycan Türkleri, bu endişelerinin tamamen giderileceği şekilde Türkiye’nin fiili varlığını görebilecek mi?” sorusunu ise şöyle yanıtladı:

“Biliyorsunuz bizim zaten Azerbaycan’la askeri eğitim noktasında da bir anlaşmamız var. Son olarak bu anlaşmayı zaten Meclisimizden de geçirmiş bulunuyoruz. Bu iş birliğimizle de bir defa eğitim-öğretim noktasındaki anlaşma aramızdaki dayanışmayı çok daha farklı bir platforma taşıyacaktır. Bununla ilgili Rusya’yla da aramızdaki bağları bir dayanışma içerisinde adeta pekiştirdik. Bunu Sayın Putin’le de görüştük. Türkiye şu anda Azerbaycan topraklarında bu eğitimi-öğretimi yapabileceği gibi, zaten Azerbaycanlı askerler daha önce de ülkemize gelip eğitim-öğretim alıyordu, yine alabilecekler. Bütün bunlar aramızdaki dayanışmayı da pekiştirecektir. Zaten bizim aramızda istihbarat iş birliği vesaire, bütün bunlar var. Yani inşallah Azerbaycan Türkiye’siz olmayacak ve bu dayanışmamız her alanda devam edecek. Azerbaycan’la siyasi, askeri, ekonomik, kültürel, diplomasi, her alanda bu iş birliğini sürdüreceğiz. Sadece başkanlar düzeyinde değil bütün bakanlarımız, diğer birimlerimiz de bu iş birliğini cansiperane devam ettirecek.”

TÜRKİYE AZERBAYCAN ORTAK MEDYA PLATFORMU

Türkiye-Azerbaycan Ortak Medya Platformu’ndan Türkiye’nin beklentisi sorulan Erdoğan, “Şimdi Azerbaycan’daki bu gelişmeler sebebiyle, İletişim Başkanlığımız ve Azerbaycan’daki muadili kurum arasında yapılan bu anlaşma, süreci çok daha zenginleştirecektir. İletişim Başkanlarımız, aralarında görüşmek suretiyle buraya hangi ülkeler katılırsa daha güçlü hale geleceğinin çalışmasını da yürütecek.” dedi.

ERDOĞAN: TÜRKİYE NATO’NUN İLK 5’İ İÇİNDE ÖNEMLİ YERE SAHİP

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “ABD CAATSA yaptırımlarını uygulamayı planlıyor, Avrupa Birliği’nden de yaptırım kararları var. Bu tehdit dilinin altında yatan nedir?” sorusu üzerine, bir NATO üyesi ülke olan Türkiye’nin NATO’nun ilk 5’i içerisinde önemli yere sahip olduğunu söyledi.

Eski ABD Başkanları Trump ve Obama döneminde her zaman iftiharla, “Türkiye gibi bir NATO ülkesine sahibiz” denildiğini aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Şu anda Amerika’nın kalkıp CAATSA diye bir olayla Türkiye’yi karşı karşıya getirmesi, bir defa NATO’daki çok önemli bir ortağına yapılan bir saygısızlıktır. Ben olaya böyle bakıyorum.” dedi.