Cumhurbaşkanı Erdoğan, kabine toplantısında alınan kararları açıklıyor!

28 Mayıs 2020, 19:48

Huber Köşkü’nden video konferans yöntemiyle son kez yapılan kabine toplantısınınardından Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklama yapıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, toplantıda alınan kararlar ile ilgili açıklama yapıyor.

NORMALLEŞME SÜRECİNDE ALINAN KARARLAR

Normalleşme süreci kapsamında atılan yeni adımlara ilişkin açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle konuştu:

“Şehirlerarası seyahat sınırlaması 1 Haziran’dan itibaren tamamıyla kaldırılmıştır. Kreşler ve gündüz bakım evlerinin tamamı 1 Haziran’da açılacak. İşletme sahibi 65 yaş üstü vatandaşlarımız maske, mesafe ve temizlik şartına riayet şartıyla işinin başında olabilecek. İdari izinde bulunan veya esnek çalışma sistemine dahil olan kamu personeli 1 Haziran tarihi itibarıyla normal mesaiye başlayacak.  Yol güzergahlarındaki dinlenme tesisleri de 1 Haziran’da hizmet vermeye başlayacak. Plajlar, milli parklar ve bahçeler belirlenen kurallar dahilinde 1 Haziran’dan itibaren faaliyete geçebilecek. 65 yaş ve üstünün sokağa çıkma sınırlaması ve pazar günleri 14.00-20.00 saatleri arasında istisna kapsamında olma uygulaması devam edecek. Hayvan satış yerleri 1 Haziran’dan, hipodromlar 10 Haziran’dan itibaren faaliyete geçebilecek. Sürücü kursları, benzeri kurslar 1 Haziran’dan itibaren hizmet verebilecek. Deniz turizmi, balıkçılığı ve taşımacılığı ile ilgili sınırlamalar da belirlenen kurallar dahilinde kaldırılmıştır. Müze ve ören yerleri, 1 Haziran’da onlar da açılıyor. Bireysel sporlarla ilgili sınırlamalar kaldırılmıştır.”

0-18 YAŞ GRUBUNUN SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI DEVAM EDİYOR

Ayrıca Erdoğan, sokağa çıkma yasaklarının bazılarını bir müddet daha sürdürmekte fayda gördüklerini belirterek, “0-18 yaş grubunun tamamı, çarşamba ve cuma günleri 14.00-20.00 saatleri arasında sokağa çıkma sınırlamasına tabi olmayacak.” dedi.

“MASKE, MESAFE, TEMİZLİK BUNLARI İHMAL ETMEYELİM”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yeni normal düzende maske, mesafe, temizlik, bunları ihmal etmeyelim.” uyarısında bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan
kabine toplantısı
kararları açıklanıyor