Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın NATO zirvesindeki Ukrayna mesaisi başladı

Haberler
Ömer Kaya
24 Mart 2022, 12:57
Ömer Kaya
24 Mart 2022, 12:57

Belçika’nın başkenti Brüksel’de bulunan NATO karargahında, NATO Olağanüstü Devlet ve Hükumet Başkanları Zirvesi bugün başladı. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, katıldığı NATO Liderler Zirvesi’nde bir dizi temasta bulunacak. Erdoğan, zirve öncesinde Fransa Cumhurbaşkanı Macron ile ikili görüşme gerçekleştirdi. Zirve, liderlerin katılımıyla çekilen aile fotoğrafının ardından başladı. NATO karargahında gerçekleşen zirvenin bir numaralı gündem maddesi, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı başlattığı savaş olacak. Öte yandan, zirvede Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy’ın da video konferans aracılığıyla liderlere hitap etmesi bekleniyor.

NATO Olağanüstü Devlet ve Hükumet Başkanları Zirvesi, bugün Brüksel’de başladı. NATO zirvesine katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya ile Ukrayna arasındaki arabuluculuk rolü bağlamında zirvede liderlerle ikili görüşmeler gerçekleştirecek.  NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Çin’in bu krizdeki rolünün tartışılacağını ve NATO’nun savunmasını güçlendirmek için atacağı adımlar hakkında yeni kararlar alınacağını ifade etti. Stoltenberg, zirvede alınacak kararlar arasında Bulgaristan, Macaristan, Romanya ve Slovakya’da 4 yeni NATO savaş grubu ilan edilmesi, NATO’nun tüm kara, deniz, hava ve uzay alanlarında duruşunu güçlendirmesi, Ukrayna’ya ek destek sağlanması ve Rusya’nın saldırıları nedeniyle risk altındaki müttefik ülkelere desteğin artırılması kararlarının bulunduğunu kaydetti.

ZİRVE ÖNCESİ ERDOĞAN-MACRON GÖRÜŞMESİ

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, katıldığı NATO Liderler Zirvesi öncesinde Fransa Cumhurbaşkanı Macron ile ikili görüşme gerçekleştirdi. Basına kapalı görüşme 50 dakika sürdü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Fransız mevkidaşı Macron ile görüştü.

UKRAYNA CUMHURBAŞKANI, NATO LİDERLER ZİRVESİNDE DEVLET BAŞKANLARINA HİTAP EDECEK

Öte yandan, Stoltenberg, zirve öncesinde yaptığı açıklamada, Ukrayna-Rusya Savaşının toplantılarda ele alınacağını ifade ederek, Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy’ın NATO liderlerine hitap edeceğini vurguladı.

RUSYA, UKRAYNA’YA KARŞI SAVAŞ BAŞLATTI

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 24 Şubat 2022 tarihinde Ukrayna’ya karşı geniş çaplı işgal başlattığını duyurdu. Rus ordusu Ukrayna’daki kritik altyapı tesisleri, havaalanları, sivil yerleşim birimlerini bombalıyor. Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisi Danışmanı Mıhaylo Podolyak, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı başlattığı savaş nedeniyle yaklaşık 12 milyon kişinin yerinden edildiğini ve 3 milyondan fazla Ukrayna vatandaşının yurt dışına sığındığını bildirdi.