Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın fotoğrafı Yunanistan'da olay oldu

Güncel
_QHA Ankara
03 Eylül 2019, 23:21
_QHA Ankara
03 Eylül 2019, 23:21

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Milli Savunma Üniversitesi’nde bir Türkiye haritası önünde çektirdiği fotoğraf Yunanistan’da gündem oldu. Konuyla ilgili çıkan haberlerde, haritada Türkiye’nin deniz sınırlarının Girit’in doğusundan başlatıldığı ve Ege’deki Kiklad Adaları’nın da Türkiye sınırlarına dahil gösterildiğine dikkat çekildi…

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın üzerinde ‘Türkiye Mavi Vatan’ yazan bir haritanın önünde çekilmiş fotoğrafı Yunan basınının tepkisini çekti.

YUNAN DIŞİŞLERİ BAKANI’NDAN FOTOĞRAF AÇIKLAMASI

Konuyla ilgili olarak Alpha FM’e açıklamalarda bulunan Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, fotoğrafı ‘halkla ilişkiler numarası’ olarak tanımlarken, Türkiye’yi ‘bölgenin sorun yaratıcısı’ gibi davranmakla itham etti.

Dendias, “Devletlerin sınırlar bazı bakanlıkların asmaya karar verdiği haritalarla değil, uluslararası hukukla belirlenir” ifadelerini kullanırken, bu tarz davranışların Türkiye’nin imajını bir ‘ihlalciye’ dönüştürdüğünü iddia etti.

Doğu Akdeniz’de yaşanan gelişmelerle ilgili de konuşan Dendias, “Kıbrıs bağımsız bir Avrupa Birliği devletidir. Türkiye’nin Kıbrıs Cumhuriyeti’nin egemenlik haklarını ihlal ettiği açıktır. Umuyoruz Türkiye hizaya gelir.” dedi.