Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından sonra, Rusya'dan tuhaf Libya tepkisi

26 Aralık 2019, 19:22

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Libya’ya asker gönderme tezkeresi Meclis gündemine getirilecek” sözlerinden rahatsız olan Rusya’dan cevap gecikmedi. Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, üçüncü ülkelerin Libya’ya müdahalesinin krizin çözümüne katkı sunmayacağını söyledi.

Aynı zamanda Libya’da, Hafter tarafında “üçüncü ülke” olarak Rusya’nın paralı askerleri olan Wagner’ciler bulunuyor.

ERDOĞAN, “SORMAK LAZIM, ORADA NE İŞLERİ VAR?”

“Wagner Grubu” adlı Ukrayna, Suriye ve Sudan’da savaşan Rus paralı askerler, en son Libya’da da ortaya çıktı. Erdoğan 25 Aralık tarihindeki Tunus’a gerçekleştirdiği sürpriz ziyarette bu konuyu dile getirerek, “Wagner” için “Sormak lazım, Libya’da bulunan, 5 bini Sudan’dan, 2 bini Rusya’dan Wagner diye girenler hangi sıfatla geldiler, orada ne işleri, hangi bağlantıları var?” demişti.

ERDOĞAN’DAN LİBYA RESTİ

Partisinin Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Libya’ya asker gönderme konusunda net mesaj verdi. “Davet olduğuna göre icabet ederiz” diyen Erdoğan, Meclis açılınca ilk iş asker gönderme tezkeresini sunacaklarını belirtti.

MOSKOVA’DAN ERDOĞAN’IN SÖZLERİNE ENDİŞELİ YANIT

Erdoğan’ın Libya’ya asker gönderme tezkeresini Meclis’in gündemine getireceklerini ifade etmesinin ardından, Rusya’dan Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, “Üçüncü ülkelerin müdahalesi krizin çözümüne katkı sunmaz, ancak üçüncü ülkelerin soruna doğrudan çözüm bulma ve çatışmanın taraflarına çözüm konusunda yardımcı olma girişimleri her zaman memnuniyetle karşılanır.” diye konuştu.

Peskov, Rusya’nın Libya’daki durumdan kesinlikle endişe duyduğunu ve krizin en kısa sürede barışçıl şekilde çözülmesinden, akan kanın durmasından yana olduğunu iddia etti.

Ayrıca Peskov, “Putin ve Erdoğan sürekli iletişim halinde ve telefon görüşmeleri sayılı saatler içinde organize edilebilir, bununla ilgili hiçbir sorun yok” dedi.

Bunlara da bakın: