Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı "Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat" nedir?

Ekonomi
_QHA Ankara
21 Aralık 2021, 22:58
_QHA Ankara
21 Aralık 2021, 22:58

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dün akşam saatlerinde duyurduğu “Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat”a göre TL vadeli hesaplar üzerinde işleyecek faiz ile hesap açılış ve vade tarihlerindeki kur değişim oranı kıyaslanacak, yüksek olan oran üzerinden hesaba TL cinsinden kazanç yansıtılacak.

Hazine ve Maliye Bakanlığından bugün yapılan yazılı açıklama ile birikimlerini TL mevduat olarak değerlendiren vatandaşların kurlardaki oynaklık karşısında mağdur olmaması için “Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat” planının devreye alındığı açıklandı. Buna göre, üründe, vatandaşların gerçek kişi unvanıyla TL vadeli hesapları üzerinde işleyecek faiz ile hesap açılış ve vade tarihlerindeki kur değişim oranı kıyaslanacak, yüksek olan oran üzerinden hesaba kazanç yansıtılacak. Bu mevduat ürününe stopaj kesintisi uygulanmayacak.

MERKEZ BANKASI HER GÜN USD DÖVİZ ALIŞ KURU YAYINLAYACAK

Vadeli hesaplara yansıtılacak olası kazançlar durumda kur farkı hesaplamaları için Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası her gün saat 11:00’de USD döviz alış kuru bildirecek. Vade sonunda kur değişiminin faiz oranı üzerinde kalması halinde oluşabilecek fark vade açılış tarihinin tutarı üzerinden belirlenip müşteri hesabına TL olarak aktarılacak.

Bu türden hesaplar 3, 6, 9 ve 12 ay vadeler ile açılabilecek, minimum faiz oranı ise TCMB Politika Faiz Oranı üzerinden uygulanacak. Sisteme isteyen her banka katılım sağyabilecek. Vade tarihinden önce hesaptan para çekilmesi durumunda hesap vadesiz hesaba dönüşecek, faiz hakkı ortadan kalkacak. Hesabın açıldığı tarihteki TCMB kuru ile hesabın kapatıldığı tarihteki TCMB kurları üzerinden düşük olan tutar seviyesinde hesap bakiyesi güncellenecek.

Söz konusu hesap türünün katılım Bankacılığında uygulanması konusunda çalışmalar ise devam ediyor.