Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Putin görüşmesi: S-400, ticaret ve Suriye meseleleri

Haberler
_QHA Ankara
08 Nisan 2019, 22:12
_QHA Ankara
08 Nisan 2019, 22:12

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, bugün Rusya’nın başkenti Moskova’da görüştü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin’in 8. Üst Düzey İşbirliği toplantısı öncesinde 2 saat 15 dakikalık basına kapalı bir görüşme gerçekleştirdi. Kremlin Sarayı’ndaki basına kapalı baş başa görüşmenin ardından heyetler arası görüşmeye geçildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Türk ve Rusya iş dünyası temsilcileriyle gerçekleştirilen toplantıda 100 milyar dolar ticaret hacminin hedeflediklerini hatırlatarak iki ülke arasındaki karşılıklı yatırımlara ve ticari faaliyetlere değindi. Ayrıca Putin’in de dile getirdiği milli paralarla ticaret meselesinden de bahsetti. Bunun dışında Akkuyu Nükleer Santrali çerçevesindeki çalışmalara, TürkAkım’a, 6 milyon Rus turistin ülkede ağırlanmasına, 1300 Türk iş adamının Rusya’da yatırımcı olarak bulunmasına da değindi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ise 8. Üst Düzey İşbirliği Konseyi toplantısı esnasındaki konuşmasında Astana sürecinin garantörleri olan Rusya’nın, Türkiye ile birlikte Suriye’deki gerginliğin düşürülmesi için çabaladıklarını söyleyerek bu iş birliğini geliştirme kararı aldıklarını açıkladı. Ayrıca ortak gündem maddelerinden birinin de S-400 hava savunma sisteminin sevkiyatının tamamlanması olduğunu da söyledi. Ticaret hacmi meselesine o da değinerek 35 milyar dolara ulaşan ticaret hacminin 100 milyar dolara ulaşmasını hedeflediklerini belirtti.

Görüşmede Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, MİT Başkanı Hakan Fidan, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ve Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir’in hazır bulunduğu aktarıldı.