Cumhurbaşkanı Erdoğan, Fransa Cumhurbaşkanı Macron'un provokasyon yaptığını söyledi

Haberler
Ozan Barış Erim
06 Ekim 2020, 17:32
Ozan Barış Erim
06 Ekim 2020, 17:32

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde Camiler ve Din Görevlileri Haftası Programı’na katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, burada yaptığı konuşmada, “Macron’un Müslümanların yoğunlukta olduğu bir şehirde yaptığı ‘İslam krizde’ açıklaması, saygısızlıktan öte açık bir provokasyondur.” dedi.

Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde bugün düzenlenen Camiler ve Din Görevlileri Haftası Programı’na katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un yaptığı açıklamalara tepki gösterdi. Bugün birçok Batı ülkesinde, ırkçılık ve İslam düşmanlığının bizzat devlet tarafından himaye edildiğini belirten Erdoğan, “Irkçılık ve İslam düşmanlığıyla yüzleşmek yerine hedef saptıranlar, en büyük kötülüğü kendi toplumlarına yapmaktadır.” dedi.

“MACRON PROVAKASYON YAPIYOR”

Erdoğan, “Müslümanlara saldırmak Avrupalı siyasetçilerin başarısızlıklarını perdelemek için kullandıkları en önemli araçlardan biri haline gelmiştir.” diyerek konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

“Macron’un Müslümanların yoğunlukta olduğu bir şehirde yaptığı ‘İslam krizde’ açıklaması, saygısızlıktan öte açık bir provokasyondur. Kendisinden artık sömürge valisi gibi davranmak yerine, sorumlu bir devlet adamı gibi hareket etmesini bekliyoruz. Fransız Devlet Başkanı olarak İslam’ın yapılandırılmasından bahsetmesi hadsizliktir, edepsizliktir.”