Cumhurbaşkanı Erdoğan, Finlandiya ve İsveç liderleri ile görüşecek

Güncel
qha muhabir
28 Haziran 2022, 14:00
qha muhabir
28 Haziran 2022, 14:00

Madrid’deteki NATO Zirvesi’nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, bazı müttefik ve ortak ülke liderleriyle görüşmesi bekleniyor. Bu kapsamda Erdoğan, NATO-Türkiye-İsveç-Finlandiya dörtlü görüşmesinde bulunacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, NATO Zirvesi’ne katılmak üzere 28 Haziran 2022 tarihinde İspanya’nın başkenti Madrid’e ulaştı. Zirvede Erdoğan, bazı müttefik ve ortak ülke liderleriyle bir araya gelecek.

Erdoğan’nın, ABD Başkanı Joe Biden ile yarın görüşeceği bildirildi. Erdoğan’nın ayrıca Birleşik Krallık Başbakanı Boris Johnson, Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, Avusturya Başbakanı Karl Nehammer, Hollanda Başbakanı Mark Rutte ve Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel ile bir araya gelmesi bekleniyor.

Öte yandan Erdoğan İsveç Başbakanı Magdalena Andersson, Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö ve NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile birlikte NATO-Türkiye-İsveç-Finlandiya dörtlü görüşmesi gerçekleştirecek.

Zirvede, NATO’nun gelecek çalışmalarına rehberlik edecek yeni Stratejik Konsept belgesinin onaylanması ve İsveç ile Finlandiya’nın NATO’ya üyelik başvurusu konuları görüşülecek.