Cumhurbaşkanı Erdoğan: Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliğine olumlu bakmıyoruz

Güncel
qha muhabir
13 Mayıs 2022, 19:09
qha muhabir
13 Mayıs 2022, 19:09

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Finlandiya ve İsveç’in olası NATO üyeliğine ilişkin soruya yanıt verdi. Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya üye olmasına sıcak bakmadığını belirten Erdoğan, “İskandinav ülkeleri ne yazık ki terör örgütlerinin adeta misafirhanesi gibi. Bu noktada bizim olumlu bakmamız mümkün değil” ifadelerini kullandı.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Cuma namazı çıkışı gazetecilerin sorularına yanıt verdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Finlandiya ve İsveç’in (Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü) NATO’ya olası üyeliği hakkında konuştu.

TÜRKİYE, FİNLANDİYA VE İSVEÇ’İN NATO ÜYELİĞİNE SICAK BAKMIYOR

Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya üye olmasına sıcak bakmadığını dile getiren Erdoğan şu sözleri sarf etti:

Biz şu anda İsveç ve Finlandiya ile ilgili gelişmeleri takip ediyoruz ama olumlu bir düşünce içerisinde değiliz. Çünkü daha önce Yunanistan ile ilgili NATO konusunda bir yanlış yaptılar. Bizden önceki yönetimler ve Yunanistan’ın Türkiye’ye karşı NATO’yu da arkasına alarak takındığı tavrı biliyorsunuz. Bu konuda ikinci bir yanlışı Türkiye olarak işlemek istemiyoruz. Kaldı ki İskandinav ülkeleri ne yazık ki terör örgütlerinin adeta misafirhanesi gibi. PKK’sı, DHKPC’si İsveç’te, Hollanda’da yuvalanmış durumdalar. Ve oraların hatta daha da ileri gidiyorum parlamentolarında da yer alıyorlar. Bu noktada bizim olumlu bakmamız mümkün değil”

FİNLANDİYA VE İSVEÇ NATO’YA ÜYE OLACAK MI?

NATO üyeliği için girişimde bulunan Ukrayna’ya savaş başlatan Rusya, bağımsız ülkelerin kararlarına göz dikiyor. Ukrayna’da binlerce sivilin ölümüne sebep olan işgalci Rusya bu kez de Finlandiya ve İsveç’in olası NATO üyeliğine tehdit savuruyor.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ise Finlandiya’nın başvuru yapması durumunda katılım sürecinin sorunsuz ve hızlı olacağını duyurmuştu.

PEKKA HAAVİSTO: BİZ TERÖRLE İLGİLİ ÇOK SERT KURALLAR UYGULAYAN BİR ÜLKEYİZ

Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto ise, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sözlerine ilişkin açıklama yaptı. Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile irtibatta olduğunu belirten Bakan Haavisto, “Biz terörle ilgili çok sert kurallar uygulayan bir ülkeyiz. Teröre karşı ortak mücadele ediyoruz” dedi. Bakan Haavisto açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

Bu tür itirazları beklemeniz gerekiyor. Farklı görüşler olacaktır. Sabırlı olmamız gerekiyor. Ama daha önce Türk mevkidaşımla çok iyi ilişkilerim oldu. Türkiye’den de daha önce (Finlandiya’nın NATO üyeliği konusunda) pozitif görüşler dile getirilmişti. Farklı politik görüşler olabilir NATO üyeleri arasında. NATO’nun kuralları var ve bu kurallara saygı duyulmalı. NATO’nun bir üyelik süreci var ve bu süreçte Finlandiya’nın etki edemeyeceği bazı şeyler var”