Cumhurbaşkanı Erdoğan, DEİK İş Konseyi toplantısına katıldı

Haberler
Ozan Barış Erim
03 Şubat 2020, 20:46
Ozan Barış Erim
03 Şubat 2020, 20:46

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’de düzenlenen DEİK İş Konseyi toplantısına katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, burada katılımcılara yaptığı konuşmada, “Türkiye, sağlık turizminde Ukrayna’nın ana destinasyonlarından biri haline geldi. Geçtiğimiz yıl Ukrayna’dan tedavi için 20 bin kişi geldi.” dedi.

Erdoğan, Ukrayna ile Serbest Ticaret Anlaşması’na ilişkin Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile mutabık kaldıklarını açıkladı. Erdoğan ayrıca iki ülke arasındaki ilişkileri değerli bir ortaklık olarak belirterek, “Karadeniz’den komşumuz Ukrayna ile münasebetlerimiz her geçen gün daha da güçleniyor. Ukrayna bizim için dost bir ülke olmanın dışında değerli bir ortaktır. Türkiye ve Ukrayna coğrafi konumları ve ekonomileri itibariyle birbirlerini bir rakip değil değerli bir ortak gören ülkelerdir. Bu bakış açısının en güzel meyvesi ülkelerimiz arasındaki yüksek düzeyli stratejik konsey mekanizmasıdır.” diye konuştu.

“UKRAYNA İLE YAPILAN TİCARET ARTIŞ GÖSTEREREK 4,8 MİLYAR DOLARA ULAŞTI”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ukrayna ile olan ticaret hacimlerinin her sene yükseldiğine de dikkat çekti. Türk müteahhitlik sektörünün Ukrayna’da gerçekleştirdiği projelere dikkat çeken Erdoğan, “Biz devlet adamlarının desteği, siz iş dünyamızın gayretleri ile Ukrayna ile ticaret hacmimiz her sene yükselmişti bu sene de yükseliyor. 2019 senesinde ticaretimiz yüzde 10,2 artarak 4,8 milyar dolara ulaştır. Türk müteahhitlik sektörü Ukrayna’da bugüne kadar toplam 6,3 milyar dolar değerinde 184 projeye imza attı.” dedi.

“TÜRKİYE İLE UKRAYNA ARASINDA ÖNEMLİ BİR POTANSİYELİN OLDUĞUNA İNANIYORUZ”

Türk şirketlerinin çeşitli alanlarda Ukrayna’da ciddi yatırımları olduğuna vurgu yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle konuştu:

“Ayrıca savunma sanayisi, teknoloji, iletişim alt yapısı, telekomünikasyon gibi stratejik sektörlerde de ortaklığımız güçlendi. Türk şirketlerinin özellikle haberleşme, gıda, tekstil, bankacılık ve inşaat malzemeleri alanlarında Ukrayna’da ciddi yatırımları bulunuyor. Bu ülkedeki yatırımlarımızın toplamı 3 milyar doları aşıyor. Otomotiv, demir-çelik, savunma, 4,5 G teknolojilerinde de Türkiye ile Ukrayna arasında önemli bir potansiyelin olduğuna inanıyoruz. Önümüzdeki günlerde de bu alanlardaki iş birliğini güçlendirmeyi hedefliyoruz.”

“YAPILAN REFORMLAR İLE UKRAYNA YATIRIMCILAR İÇİN CAZİBESİNİ ARTIRIYOR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ukrayna’da gerçekleştirilen reformlar ile birlikte giderek cazibesini artıran bir ülke olduğuna dikkat çekerek, “Türkiye- Ukrayna Ticari ve Ekonomik İş Birliği Komisyonu Toplantısını Mart ayı içerisinde yapmayı planlıyoruz. Ukrayna yatırım ortamının iyileştirilmesine yönelik hayata, özellikle de geçirmiş olduğu reformlarla müteşebbisler için cazibesini giderek artıran bir ülke. Türk ihracatçısının Ukrayna’nın sağladığı, Ukraynalı ihracatçının da ülkemizin sağladığı avantaj ve imkanları tanıması, keşfetmesi gerekiyor.” diye ifade etti.

“TÜRKİYE’NİN OTOMOBİLİ 3 SENE İÇİNDE MÜŞTERİSİYLE BULUŞACAK”

Erdoğan, ‘Türkiye’nin Otomobili’ne ilişkin, “Geleceğin teknolojisiyle elektrikli olarak üreteceğimiz otomobili inşallah 3 sene içerisinde müşterisiyle buluşturmayı planlıyoruz.” diye konuştu.