Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Yunanistan açıklaması: ABD'nin bir üssü durumuna gelmiştir

Haberler
Ayyıldız Huri Kaptan
12 Kasım 2021, 12:01
Ayyıldız Huri Kaptan
12 Kasım 2021, 12:01

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD’nin Dedeağaç’ta üs kurması konusu hakkında açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Aslında sadece Dedeağaç bir üs değil, Yunanistan’ın kendisi şu anda Amerika’nın bir üssü durumuna gelmiştir.” dedi.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün Ankara’daki Türkiye-Macaristan Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi 5. Toplantısında, Macaristan Başbakanı Viktor Orban ile görüştü. Görüşme sonrası düzenlenen ortak basın toplantısında gündemi değerlendirdi. Gazetecilerin mülteci sorunları ve ABD’nin Dedeağaç’a gerçekleştirdiği silah sevkiyatına ilişkin sorularını yanıtlayan Erdoğan, yanıtlara mülteci konusu ile başlayarak, “Öncelikle mülteci krizinin Türkiye tarafından kaynaklandığını söylemek gerçekten nankörlüktür.” dedi.

ERDOĞAN: YUNANİSTAN DÜRÜST DAVRANMIYOR

Eğer Türkiye kapılarını açarsa, Yunanistan’ın tutumunun ne olacağına dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti:

“Hepsinden öte Ege’de, Akdeniz’de mültecilerin botlarını şişleyerek onları ölüme mahkum eden ülke Yunanistan’dır. Elimizde bütün belgeler var. Çoluk çocuk demeden o botları şişleyerek, bazen kendi kıyı emniyeti, adı emniyet ve oradan süratle geçmek suretiyle o botları devirerek batıran ve ölüme o insanları mahkum eden yine Yunanistan. Neyi konuşuyorum ben? Tamamıyla ne yazık ki Miçotakis de avanesi de yalanla gün geçiriyorlar, dürüst davranmıyorlar, dürüst davranmadıkları için de bölgede güven telkin etmiyorlar. Şu an itibarıyla da hala sürekli elimizde bütün belgeler var, video kayıtları var. Nasıl Ege’de, Akdeniz’de bu mültecileri, bu düzenli, düzensiz göçmenleri o sulara gömdüklerinin belgeleri var elimizde. Bunu dünyaya anlatmak suretiyle dünyayı aldatabilirsiniz ama Türkiye’yi aldatamazsınız.”

“YUNANİSTAN, ABD’NİN BİR ÜSSÜ DURUMUNDA”

Cumhurbaşkanı Erdoğan Dedeağaç’ta devam eden silah sevkiyatına ilişkin ise şunları ifade etti:

“Aslında sadece Dedeağaç bir üs değil, Yunanistan’ın kendisi şu anda Amerika’nın bir üssü durumuna gelmiştir. Şu anda Yunanistan’ın içerisindeki Amerikan üslerinin sayısını ben saya saya bitiremedim. O denli Yunanistan’ın içinde Amerika’nın üsleri var. Şöyle hepsini bir araya toparladığımız zaman ortaya öyle bir tablo çıkıyor ki Yunanistan’ın kendisi adeta Amerika’nın bir üssü gibi. Böyle bir tablo var. O da harita üzerine bir belge.”

“TÜRKİYE, BÖLGENİN SİGORTASI”

ABD’nin Dedeağaç’a gerçekleştirdiği silah sevkiyatına ilişkin konuşmasını sürdüren Erdoğan,​​​​​​​”Dedeağaç bunların içerisinde sadece ufak bir bölge.” diyerek konuşmasında şu ifadelerde dikkat çekti:

“Şu anda bütün bunlar niye yapılıyor, neden yapılıyor? Biz bunu tabii gerek Biden’la gerek ilgililerle Savunma Bakanım, Dışişleri Bakanım yaptıkları görüşmelerde sorduklarında kaçamak kaçamak cevaplar veriyorlar, dürüst davranmıyorlar. Kendilerine seçtikleri komşu, yanlış bir komşu ve üs olarak da Ege’de Yunanistan’la takındıkları bu tavır doğru bir tavır değil. Düşünün, biz NATO ülkesiyiz, Amerika NATO üyesi, Yunanistan NATO üyesi ama NATO üyeleri olarak Amerika en çok destek veren olduğuna göre biz niye birbirimize düşüyoruz? NATO üyeleri içerisinde gerek asker sayısı itibarıyla gerekse mali destek itibarıyla Türkiye Amerika’dan sonra ilk 7 içerisinde yer alan bir ülkedir, böyle bir tablo var, Yunanistan’ın böyle bir durumu yok, Yunanistan çok gerilerde. Fakat biz kendimize inanıyoruz, kendimize güveniyoruz ve bu bölgenin biz sigortasıyız.”