Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan yeni yıl mesajı

01 Ocak 2020, 15:20

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yayınladığı yeni yıl mesajında, 2020 yılının daha güzel gelişmelere vesile olmasını temenni etti.

Erdoğan, “Hep birlikte tarihi hadiselere şahitlik ettiğimiz 2019 yılını geride bırakıyor, inşallah çok daha güzel gelişmeleri yine hep birlikte yaşayacağımız 2020 yılına giriyoruz. Rabbim’den, 2020 yılının ülkemiz, milletimiz, dostlarımız ve tüm insanlık için hayırlara vesile olmasını niyaz ediyorum.” dedi.

Erdoğan’ın konuşmasından satır başları şu şekildeydi:

“HAREKATLAR İLE TERÖRLE MÜCADELEDE KARALILIĞIMIZI ORTAYA KOYDUK”

Eylül ayında Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda yaptığımız konuşma ve gerçekleştirdiğimiz görüşmeler, Türkiye’nin insani duruşunu ve yapıcı politikalarını bir kez daha tüm dünyaya göstermiştir. Nitekim 9 Ekim’de başlattığımız Barış Pınarı Harekatı ile terörle mücadele ve ülkemizin güvenliği konusundaki kararlılığımızı fiilen de ortaya koyduk. Bilindiği gibi 2016 yılı Ağustos ayında Cerablus-El Bab bölgesinde Fırat Kalkanı Harekatı’nı, 2018 yılı Ocak ayında ise Afrin bölgesine yönelik Zeytin Dalı Harekatı’nı gerçekleştirmiştik. Böylece 4 bin kilometrekarelik bir alanı DEAŞ’lı ve PKK/YPG’li teröristlerden temizlemiş, 370 bin Suriyeli sığınmacının kendi vatanlarına geri dönmesini sağlamıştık. Barış Pınarı Harekatıyla Rasulayn-Telabyad arasındaki 4 bin 300 kilometrekareye yakın bir alanı daha terörden arındırdık.

LİBYA İLE İMZALANAN MUTABAKAT MUHTIRASI

Kasım ayı sonunda Libya ile imzaladığımız “Güvenlik ve Askeri İşbirliği Mutabakat Muhtırası” ile “Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılmasına İlişkin Mutabakat Muhtırası” ülkemize çok önemli stratejik kazanımlar sağlamıştır. Bu muhtıralarla daha önce Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile yaptığımız anlaşma ile başlattığımız süreci çok daha genişletmiş ve yaygınlaştırmış olduk. Türkiye’yi Akdeniz’den tamamen dışlama projeleri, attığımız son adımlarla tümüyle akamete uğramıştır. İnşallah Libya’daki meşru Trablus Hükumeti’ne vereceğimiz destekle bu anlaşmaların tüm unsurlarıyla hayata geçirilmesini sağlayacağız.”

“HATTI MÜDAFAA YOKTUR SATHI MÜDAFAA VARDIR ANLAYIŞIYLA MÜCADELE YÜRÜTTÜK!”

“Ülkemizin toprak bütünlüğünden milletimizin birliğine, ekonomimizden güvenliğimize kadar birçok boyutu olan saldırıları, hep birlikte göğüslemeyi başardık. Ne sokakları karıştırmaya çalışanların oyunlarına, ne terör örgütlerinin kanlı saldırılarına, ne içimizdeki hainlerin sinsi darbe girişimlerine, ne de ekonomimize kurulan tuzaklara boyun eğdik. Gazi Mustafa Kemal’in ‘Hattı müdafaa yoktur, sathı müdafaa vardır’ anlayışıyla, ülkemize ve milletimize yönelen saldırılara karşı tüm cephelerde mücadele yürüttük. Allah’ın yardımı, mazlumların duası ve aziz milletimizin güçlü desteğiyle girdiğimiz her mücadeleden alnımızın akıyla çıktık.”

Erdoğan, mesajının sonunda 2020 yılının ülke, millet ve tüm insanlık için barış, huzur, esenlik ve refah getirmesini diledi.

Erdoğan
yeni yıl mesajı
Bunlara da bakın: