Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Rusya'ya sert mesaj: Rusya, Astana'ya da Soçi'ye de sadık değil!

29 Ocak 2020, 19:07

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Afrika seyahatinin son gününde Senegal’i ziyaret etti ve burada bir dizi görüşme gerçekleştirdi. Erdoğan, yurda dönüş yolunda medya mensuplarının sorularını yanıtladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan kendisine yöneltilen İdlib sorularına Rusya üzerinden önemli cevaplar verdi. Rusya’nın Astana ve Soçi’de bazı sözler verdiğini hatırlatan Erdoğan, “Bu anlaşmalara Rusya’nın sadık kalması halinde, biz de aynı sadakatle yola devam ederiz. Şu an itibarıyla maalesef Rusya Astana’ya da Soçi’ye de sadık değil.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasına şu sözlerle devam etti:

“Görüşmelerde de kendilerine artık ‘İdlip’te bu bombalamaları vesaire durdurdunuz durdurdunuz, durdurmadığınız takdirde bizim artık sabrımız tükeniyor. Bundan sonra ne gerekiyorsa biz de bunu yapacağız’ diye ifade ediliyor. En son Halep’ten bizim tarafa atışları var. Bunlara biz bir yere kadar sabrederiz, sabrettik ama ondan sonra da biz göbeğimizi keseriz. Bu konuda Rusya da eğer biz birbirimize sadık ortaklar isek, tavrını belli edecek.”

“TOPRAĞINI SAVUNANLAR MI TERÖRİST?”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusların muhalifleri terörist olarak görmesine tepki göstererek, “Rusların söylediği şey; ‘Teröristlere karşı mücadele ediyoruz.’ ‘Kim terörist?’ Kendi toprağını savunanlar mı terörist? Bunlar direnişçi. Şu anda bunlara sorarsan Türkiye’deki yaklaşık 4 milyon Suriyeli de terörist. Bunlar nereden kaçtı geldi? Esed’in zulmünden kaçtı geldi.” dedi.

İdlib
Recep Tayyip Erdoğan
Rusya
Bunlara da bakın: