Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan İsviçre ve Malezya ziyaretleri

16 Aralık 2019, 15:49

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İsviçre’nin Cenevre kentinde düzenlenecek Küresel Mülteci Forumuna ve Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur’da düzenlenecek zirveye katılacak.

İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2018’de Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulunda kabul edilen Mültecilere İlişkin Küresel Mutabakat’ın uygulanmasının takip edileceği temel platform olan Küresel Mülteci Forumu’na katılmak üzere 16-17 Aralık 2019’da Cenevre’ye gidecek.

BM Mülteciler Yüksek Komiserliğinin ev sahipliğinde düzenlenecek forumda Erdoğan, BM Mülteciler Yüksek Komiseri Filippo Grandi’nin daveti üzerine Kosta Rika, Pakistan, Etiyopya ve Almanya devlet adamları ile birlikte eş başkanlık yapacak.

ERDOĞAN, SURİYELİLERE YÖNELİK ÖRNEK UYGULAMALARI GÜNDEME GETİRECEK

Foruma, çok sayıda ülkenin üst düzey temsilcilerinin yanı sıra özel sektör, uluslararası kuruluşlar, sivil toplum kuruluşları ve mülteciler katılacak. Paydaşların forumda, mültecilere ve ev sahibi ülkelere yönelik taahhütleri açıklamaları bekleniyor. Türkiye ise toplantılarda geçici koruma altındaki Suriyelilere yönelik, örnek uygulamaları bir kez daha gündeme getirecek.

İSVİÇRE’NİN ARDINDAN KUALA LUMPUR’A GİDECEK

Erdoğan, İsviçre’nin ardından Malezya Başbakanı Mahathir Muhammed’in daveti üzerine 18-19 Aralık’ta düzenlenecek ve İslam aleminin karşı karşıya kaldığı sorunların ele alınacağı Kuala Lumpur Zirvesine katılmak üzere Malezya’yı ziyaret edecek.

Bunlara da bakın: