Cumhurbaşkanı Erdoğan: Çanakkale'de dünyanın en güçlü orduları, vatan ve hürriyet inancı karşısında hüsrana uğradı

Güncel
qha muhabir
18 Mart 2022, 15:16
qha muhabir
18 Mart 2022, 15:16

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çanakkale’de 18 Mart Çanakkale Şehitlerini ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 107’nci yıldönümünde konuşma yaptı. Erdoğan, Çanakkale şehitlerini andığı konuşmasında, Türk ve İslam dünyasının, mücadele etmek için Çanakkale’de savaştığını hatırlatarak, “Saraybosna’nın, Üsküp’ün Gümülcine’nin, Bakü’nün, Batum’un, Halep’in, Gazze’nin ve Kudüs’ün çocuklarıyla, İstanbul’un, Ankara’nın, Çorum’un, Yozgat’ın, Antep’in, Mardin’in, Edirne’nin evlatları bu mukaddes topraklarda koyun koyuna yatıyor” dedi.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün 18 Mart Çanakkale Şehitlerini Anma ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 107’nci yıldönümü sebebiyle Çanakkale’ye gitti. Şehitlik Abidesinde yapılan anma töreninde Cumhurbaşkanı Erdoğan çelenk bıraktı. Akabinde saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunduktan sonra Erdoğan, Çanakkale şehitlerini andığı konuşmasını yaptı.

Devlet erkanlarının da yer aldığı anma töreninde konuşan Erdoğan, Çanakkale Deniz Zaferini kutlayarak şehitlere rahmet diledi. Erdoğan, “Tarihimizin en görkemli sayfalarından olan Çanakkale Deniz Zaferi’mizin 107’nci kutlu, mübarek olmasını temenni ediyorum. Çanakkale Geçilmez sözünü tarihe nakşeden aziz şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum” dedi.

BUGÜN, ASIM ‘IN NESLİ ÇANAKKALE ŞEHİTLERİ YAD EDİLİYOR

Erdoğan, sözlerinde İstiklal Marşı şairi Mehmet Akif Ersoy’un “Çanakkale Şehitlerine” şiirinden, “Asım’ın nesli diyordum ya, nesilmiş gerçek, işte çiğnetmedi vatanını çiğnetmeyecek” dizelerine yer verdi.

ERDOĞAN: İNANMIŞ, İSTİKLALE BAĞLI BİR MİLLET 107 SENE ÖNCE TARİHİN AKIŞINI DEĞİŞTİRMİŞTİR

Çanakkale cephesinin mücadelesini anlatan Erdoğan, “Çanakkale savaşları, milletimizin vatanseverlik, fedakarlık, cesaret gibi yüksek faziletlerinin sergilendiği büyük bir kahramanlık destandır. İnanmış, istiklale bağlı bir millet 107 yıl önce tarihin akışını değiştirmiştir” dedi.

“DÜNYANIN EN GÜÇLÜ ORDULARI, VATAN, HÜRRİYET İNANCI KARŞISINDA HÜSRANA UĞRADI”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çanakkale’de imanlı yürekler karşısında dünyanın en güçlü orduları hüsrana uğramış, işgal ruhu karşında inanç galip gelmiştir, vatanı ve hürriyetini canı pahasına korumaya kararlı bir millet karşısında durabilecek hiçbir kuvvetin hiçbir silahın olmadığı görülmüştür” değerlendirmesi yaptı.

Çanakkale’nin ruhunu diğer milletlerin, devletlerin ruhunu etkilediğini dile getiren Erdoğan, “Türk milleti Çanakkale’de verdiği eşsiz mücadeleyle tüm mazlumlara umut olmuş, sömürge altındaki devletler aldıkları ilhamla kendi mücadelelerini başlattılar” sözlerini sarf etti.

ERDOĞAN: SARAYBOSNA’NIN EVLADIYLA, MARDİN’İN EVLADI BURADA KOYUN KOYUNA YATIYOR

Öte yandan Erdoğan, Çanakkale’de savaşmış diğer milletlerin askerlerini de anarak, zaferi kutladı. Erdoğan, “Balkanlardan, Afrika’ya, Avrupa’dan Asya’ya yüz milyonlarca kardeşimizin ortak zaferidir. Bu şanlı zafer Türkiye’nin ve Türk milletinin olduğu kadar gözünü ve gönlünü ülkemize çevirmiş mazlum halkların zaferidir” açıklamasını yaptı.

Açıklamasına devam eden Erdoğan, “Burada sadece Türkiye’nin her ilinden, ilçesinden, köyünden kahramanların kabirleri yok, aynı zamanda gönül coğrafyamızın dört bir köşesinden gelip burada toprağa düşen şehitlerin mezarları var. Saraybosna’nın, Üsküp’ün Gümülcine’nin, Bakü’nün, Batum’un, Halep’in, Gazze’nin ve Kudüs’ün çocuklarıyla İstanbul’un, Ankara’nın, Çorum’un, Yozgat’ın, Antep’in, Mardin’in, Edirne’nin evlatları bu mukaddes topraklarda koyun koyuna yatıyor” dedi.

Erdoğan, “Bunun için Çanakkale millet olarak bizim ebedi ve ezeli kardeşliğimizi ifade ettiği kadar İslam dünyasının kardeşliğini de kader ortaklığını da yansıtır, sembolleştirir” ifadelerini kullandı.

TÜRK VE İSLAM DÜNYASININ ATALARI DA ÇANAKKALE’DE

Çanakkale’nin önemli bir milli unsur haline geldiğini aktaran Erdoğan, her fırsatta gençlere seslendiğini belirtti. Erdoğan, gençlerin Çanakkale’yi gelip görmeleri gerektiğinin altını çizdi. Ayrıca, Türk milleti için Çanakkale cephesinde şehit düşmüş diğer milletlerin askerlerinden söz eden Erdoğan, “Balkanların, Afrika’nın, Orta Doğu’nun, Orta Asya’nın gençlerini de buraya gelip atalarını tanıyıp, kardeşliğimize şahit olmalılar” çağrısı yaptı.  

“GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK VE ONUN KOMUTASINDAKİ TÜM KAHRAMANLARA RAHMET DİLİYORUM”

Erdoğan konuşmasına son verirken, “Gazi Mustafa Kemal’in komutasında o kınalı kuzuların çıktığı yolda tüm haçlı zihniyetine karşı, hilalin zaferini tüm dünyaya gösterdiğimiz bu zaferi yavrularımıza anlatmalı, o anlayışa göre yetiştirmeliyiz” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasını, “18 Mart Anafartalar Komutanı, Cumhuriyetimizin banisi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, tüm kahramanlarımızı rahmetle anıyorum” sözleriyle noktaladı.