Erdoğan: Bu sürecin bir an evvel son bulması için Rusya ve Ukrayna ile temaslarımızı sürdürüyoruz

Güncel
qha muhabir
23 Mart 2022, 18:47
qha muhabir
23 Mart 2022, 18:47

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hollanda Başbakanı Mark Rutte ile Rusya ve Ukrayna üzerine ortak basın açıklaması yaptı. Erdoğan, Türkiye’nin bu sürecin son bulması için ilgililerle görüştüğünü belirtti. Erdoğan, “Sayın Zelenskıy ve Sayın Putin ile temaslarımı sürdürüyorum” bilgisini paylaştı.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’ye resmi ziyarette bulunan Hollanda Başbakanı Mark Rutte ile görüştü. Görüşmenin ardından Erdoğan ve Rutte ortak basın açıklaması düzenleyerek, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırmasıyla başlayan savaşı ele aldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ortak basın açıklamasında, Hollanda Başbakanı Rutte’a Ukrayna Rusya meselesi hakkında bilgi verdiğini aktardı.

ERDOĞAN: TÜRKİYE SÜRECİN BAŞINDAN BERİ NET BİR TAVIR TAKINDI

Erdoğan, bu kapsamda 24 Mart’ta Belçika’nın başkenti Brüksel’e gideceğini ve NATO Olağanüstü Liderler Zirvesine katılacağını hatırlatarak, “Türkiye olarak Ukrayna’da yaşanan krizin başından bu yana net bir tutum takındık. Her vesileyle sağduyu ve diyalog çağrısı yaptık, tansiyonun düşürülmesi ve diplomasiye alan açılması gerektiğine dikkat çektik” ifadelerini kullandı. Erdoğan, “Maalesef Ukrayna’daki insani dram artarak devam ediyor. Binlerce sivil hayatını kaybetti, 3 milyonu aşkın insan ülkesini terk ederek komşu ülkelere sığındı” dedi.

ERDOĞAN: BU GİDİŞATA BİR AN EVVEL SON VERİLMESİ İÇİN ÇALIŞMALARIMIZA DEVAM EDECEĞİZ

Türkiye’nin bu süreçte diplomatik temaslarının olduğuna değinen Erdoğan, “Bu gidişata bir an evvel son verilmesi için yoğun bir diploması trafiği yürütüyoruz. Sayın Zelenskıy ve Sayın Putin ile temaslarımı sürdürüyorum. Dışişleri Bakanım geçen hafta Moskova ve Lviv’de mevkidaşları ile görüşmeler gerçekleştirdi” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu sürecin kalıcı barış ve ateşkesi ile son bulmasına işaret etti. Şartların zorluğunun farkında olduklarını dile getiren Erdoğan, “Diplomasiyi tek çıkış yolu olarak gören samimi girişimlerimizi bundan sonra da sürdüreceğiz” ifadesini kullandı.