Cumhurbaşkanı Erdoğan, Birleşik Krallık Başbakanı Johnson ile Ukrayna'daki savaşa dair son gelişmeleri değerlendirdi

Güncel
qha muhabir
21 Haziran 2022, 21:20
qha muhabir
21 Haziran 2022, 21:20

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşik Krallık Başbakanı Boris Johnson ile yaptığı telefon görüşmesinde Ukrayna’da kalan tahılların Karadeniz üzerinden çıkarılması hakkında son gelişmeleri değerlendirdi. Liderler, Rusya’nın Ukrayna’daki saldırgan tutumuna son vermesi gerektiği konusunda mutabık kaldı.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşik Krallık Başbakanı Boris Johnson ile savunma sanayisinde iş birliği, Türkiye-Birleşik Krallık ilişkileri ile Ukrayna-Rusya Savaşı’nın son gelişmelerini telefonda görüştü.

RUSYA’NIN UKRAYNA TAHILININ İHRACATINI ENGELLEMESİ KONUŞULDU

İletişim Başkanlığının açıklamasına göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan görüşmede, Ukrayna’da kalan tahılların güvenli bir şekilde çıkarılması için çözüm bulunması gerektiğini aktardı. Erdoğan ve Johnson, Rusya’nın saldırganlığına son vermesinin ve Ukrayna egemenliğinin sağlanması hususunda mutabık kaldı. Liderler, özellikler gelişmekte olan ülkeleri sert bir şekilde vuran Rusya’nın Ukrayna’nın tahıl ihracatı üzerindeki blokesini kaldırmasına yönelik konuştu. Başbakan Johson, görüşmede, Türkiye’nin bu konuda süregelen liderliğini ve Karadeniz ticaret yollarını açık tutma kararlılığını memnuniyetle karşıladığını ifade etti.

Öte yandan, İngiliz Dışişleri Bakanı Liz Truss geçtiğimiz ay, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ukrayna’yı işgal ederek küçük düştüğünü ve yenilgiyle yüzleşmesi gerektiğini açıklamıştı. açıklamanın ardından Rusya ile Birleşik Krallık arasında ipler gerildi. Saldırgan politikasına devam eden Rusya’dan yeni açıklamalar geldi. Kremlin idaresindeki Putin, yüzünü Birleşik Krallık’a çevirerek, savaşın seyrinin değişeceğine, savaşın başka ülkelere de sıçrayacağına dair işaret verdi.

Johson, NATO müttefiki ülkelerin 29-30 Haziran’da Madrid’de bir araya geleceğini anımsatarak, İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya katılımını desteklediğini dile getirdi. Liderler, bu konuda tüm tarafların sorunun çözümü için birlikte çalışmaya devam etmesi hususunda mutabık kaldı.