Cumhurbaşkanı Erdoğan: Batı, Kırım’ın işgaline sessiz kaldığı için bugün bu tabloyla karşı karşıyayız

Güncel
qha muhabir
11 Mart 2022, 18:08
qha muhabir
11 Mart 2022, 18:08

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dünya liderlerini bir araya getiren İkinci Antalya Diplomasi Forumu’nun açılış konuşmasını yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırıları, sığınmacıların durumu, Kırım’ın işgali gibi pek çok konuyu değerlendirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Temennimiz Ukrayna’da itidal ve sağduyunun galip gelmesi. Silahlar bir an önce susmalı” dedi.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bu yıl Antalya’da 2’nci kez düzenlenen Antalya Diplomasi Forumu’nun açılış konuşmasını yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasında, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırıları ve güncel meseleleri ele aldı. Türkiye’ye gelen Ukraynalı sığınmacıların 2 milyonu aştığını dile getiren Erdoğan, “Bu sayılar candır” dedi. Bu bağlamda dünyada açlık sınırına, savaşlara, sığınmacılara ve savaş mağdurlarına dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, dünyadaki çatışma bölgelerinden Irak, Afganistan, Suriye, Yemen gibi ülkelerden örnekler verdi.

“TARİH İBRET ALMAYANLAR İÇİN TEKERRÜR EDER”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu duruma örnek olarak, “Uluslararası kuruluşlar dibe vurdu. Kadim şehirler enkaz yığınına döndü. Kriz bölgelerinin tamamında ihmallerin bedelini insanlık olarak ödedik. Tarih ibret almayanlar, kıssadan hisseden alamayanlar için tekerrür eder. Ukrayna meselesi de bunun son örneği” dedi.

Erdoğan, Türkiye’nin hem Akdeniz hem de bir Karadeniz ülkesi olduğunu vurguladı. Karadeniz komşusu olan iki ülke Rusya ve Ukrayna’nın, Türkiye’nin de komşusu ve dostu olduğunu ifade etti. Erdoğan, “Karadeniz komşusu ve dostu olan bu iki ülkenin geriliminin, sıcak çatışmaya dönüşmesinden büyük üzüntü duyuyoruz” ifadelerini kullandı.

ERDOĞAN: BATI, KIRIM’IN 2014’TEKİ İŞGALİNE SES ÇIKARSAYDI BUGÜN BU TABLOYLA KARŞILAŞMAZDIK

Kırım’ın 2014 yılında Rusya Federasyonu tarafından işgaline işaret eden Erdoğan, “Kırım ile ilgili net tutumumuzu 2014 yılından bu yana ifade ettik, edeceğiz” dedi. Erdoğan, bu hususta yaptığı açıklamada, “Gerek Rusya, gerek Ukrayna ile yaptığım görüşmelerle bu meseleyi hep gündemde tuttum. Eğer 2014’te Kırım’ın işgaline tüm Batı ve dünya ses çıkarmış olsaydı, acaba bugünkü tabloyla karşı karşıya kalır mıydık?” ifadelerine yer verdi.

Batı’nın Kırım’ın Rusya tarafından işgaline sessiz kalmasına tepki gösteren Erdoğan, “Adalet, bu yerkürenin belli bir bölümünde geçerli, diğer bölümünde geçerli değil mi?” dedi. Erdoğan sözlerine, “Ne yazık ki bu haksızlığın giderilmesi hususunda uluslararası gereken hassasiyeti göstermedi. Ukrayna bu haklı davasında yalnız bırakıldı. Yıkıcı ve can yakıcı sonuçlarıyla yüzleşiyoruz” şeklinde devam etti.

Diplomasinin kalbi Türkiye'de atıyor: Antalya Diplomasi Forumu Başkan  Erdoğan'ın katılımıyla başlıyor - Takvim

“BARIŞIN DÜNYASINI KURMAYA MECBURUZ, SAVAŞIN DEĞİL!”

Ukrayna’nın toprak bütünlüğünün ve egemenliğinin ihlal edilmesine tepki gösteren Erdoğan, savaşın bir an önce son bulması, dünya barışının sağlanması yönünde çağrıda bulundu. Erdoğan, “Hep birlikte barışın dünyasını kurmaya mecburuz, savaşın değil. Gelinen noktada yangına körükle, ateşe benzinle gitmenin kimseye faydası yok” dedi.

TÜRKİYE’DE RUSYA VE UKRAYNA’NIN İLK ÜST DÜZEY TEMASI

Erdoğan, dün Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu önderliğinde mevkidaşları Dmıtro Kuleba ve Sergey Lavrov’un gerçekleşen görüşmesine dikkat çekti. Erdoğan, görüşmelerin ilk üst düzey temas olduğunu belirtti. Cumhurbaşkanı Erdoğan açılış konuşmasında, Ukrayna meselesinde 25-30’a yakın liderle görüştüğünü belirtti. Bununla birlikte Erdoğan, “Yarınki temaslarımızla çözümleri muhataplarımıza ileteceğiz” bilgisini kaydetti.

MONTRÖ’NÜN YETKİLERİ KULLANILACAK

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırmasının ardından yeniden gündeme gelen Montrö Boğazlar Sözleşmesini hatırlatan Erdoğan, “Montrö’nün ülkemize verdiği yetkileri kullanılması dahil elimizden gelen her türlü gayrete devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

ERDOĞAN: BM GENEL KURULUNDA ÇATIŞMAYI SOLANDIRACAK ADIM YOK

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulunda alınan kararların bağlayıcı bir yönünün bulunmasının altını çizen Erdoğan, “Rusya Ukrayna çatışmalarını sonlandıracak adım yok” dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Artık daha adil bir dünya tesis etmek için ‘Dünya beşten büyüktür’ diyerek sisteme dikkat çekiyoruz. “BM Güvenlik Konseyinin daimi üyeleri tarafından bunun görülmesini ümit ediyorum. Daha adil bir dünyanın mümkün olduğu inancıyla çabalarımızı artırarak sürdüreceğiz” diye konuştu.

Konuşmasının sonunda Erdoğan, sorunların bir an önce son bulmasını temenni ederek, İkinci Antalya Diplomasi Forumu’nun “Diplomasiyi Yeniden Kurgulamak” temasını isabetli bulduğunu söyledi. Erdoğan, “Bu tema altında yapılacak tartışma ve sunumların yeni ufuklar açacağına inanıyorum. 2’nci Antalya Diplomasi Forumu üzerine yeni fikirlerin yeşermesine vesile olmasını teenni ediyorum. Savaşların değil, barışın egemen olduğu bir dünya için selamlıyorum” sözleriyle açıklama konuşmasını sonlandırdı.