Cumhurbaşkanı Erdoğan Bakü yolcusu: Azerbaycan ile önemli bir ticaret anlaşması imzalanacak

Ekonomi
Oğuzhan Batur
24 Şubat 2020, 16:55
Oğuzhan Batur
24 Şubat 2020, 16:55

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yarın Azerbaycan’a resmi bir ziyaret gerçekleştirecek. Bakü’de gerçekleştirilecek olan Türkiye-Azerbaycan Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi Toplantısı’nda iki ülke arasında Tercihli Ticaret Anlaşması imzalanacak.

Ziyaret kapsamında Erdoğan ve Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in eş başkanlığında, Türkiye-Azerbaycan Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi Toplantısı yapılacak. Toplantıda, iki ülke arasında ticaret, savunma, spor ve diğer alanlarda 9 anlaşmanın imzalanması öngörülüyor. 15 farklı ürün üzerinde karşılıklı olarak gümrük muafiyeti ve indirimini öngören Tercihli Ticaret Anlaşması, imzalanacak anlaşmalar arasında ön plana çıkıyor. Tercihli Ticaret Anlaşması’nı, iki ülke iş insanları uzun zamandır bekliyordu.

İŞ İNSANLARI ANLAŞMADAN MEMNUN

Azerbaycan’da faaliyet gösteren Türk iş adamları, toplantıda alınacak kararların, özellikle de Tercihli Ticaret Anlaşması’nın iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin gelişmesine ivme kazandıracağını belirtiyor. Azerbaycan Türkiye İş Adamları Birliği (ATİB) Başkanı Cemal Yangın, basına yaptığı açıklamada, Tercihli Ticaret Anlaşması ile Türkiye ve Azerbaycan’ın, ticarette uzun vadeli yol arkadaşlığının başlayacağını belirtti.

İki ülke arasında ticari ilişkilerin bugüne kadar iyi düzeyde olduğunu ifade eden Yangın, “Bu anlaşma ile uzun vadeli iş ve yol arkadaşlığımızı ilan edeceğiz. Anlaşma, ilk yıllarda karşılıklı ticaret hacmini az etkileyecek. Fakat önümüzdeki yıllarda bunun faydasını göreceğiz. Anlaşma, ticaret hacmine büyük katkı sağlayacak.” diye konuştu.

“ANLAŞMALARIN UYGULANMASI İÇİN ELİMİZDEN GELENİ YAPACAĞIZ”

Türkiye-Azerbaycan İş Adamları ve Sanayiciler Birliği (TÜİB) Başkanı Hüseyin Büyükfırat da Tercihli Ticaret Anlaşması ile iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin daha da ilerleyeceğini, yeni iş alanlarının açılacağını söyledi. Anlaşmanın imzalanmasını memnuniyetle karşılayacaklarını ifade eden Büyükfırat, “Bizler de iş adamları olarak anlaşmaların uygulanması için elimizden gelen tüm desteği vereceğiz. Tercihli Ticaret Anlaşması, ticaret hacminin artmasına büyük katkı ve kolaylık sağlayacak.” dedi.