Cumhurbaşkanı Erdoğan Azerbaycan'a gidecek

Güncel
Ozan Barış Erim
09 Aralık 2020, 11:16
Ozan Barış Erim
09 Aralık 2020, 11:16

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan’ın işgal altındaki topraklarının kurtarılması için Ermenistan’a karşı kazanılan zafer nedeniyle Bakü’de 10 Aralık 2020’de yapılacak Zafer Geçidi Töreni’ne katılacak. Ziyaret çerçevesinde yapılacak görüşmelerde, açılan yeni dönemde, Azerbaycan’ın haklı davasının uluslararası platformlarda takibi için atılabilecek ortak adımlar ele alınacak.

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, 10 Aralık 2020 tarihinde Bakü’de düzenlenecek Zafer Geçidi Töreni’ne katılmak üzere bugün Azerbaycan’a gidecek. İletişim Başkanlığından konu ile ilgili yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in davetine icabetle 9-10 Aralık’ta Azerbaycan’a resmi ziyaret gerçekleştirecek. Ziyaret, “Tek millet, iki devlet” şiarını temel edinen iki ülkenin, Ermenistan’ın 27 Eylül’de başlattığı saldırılar karşısında işgal altındaki topraklarının kurtarılması amacıyla Azerbaycan tarafından icra edilen harekatın başarıyla tamamlanmasını ve kazanılan şanlı zaferi birlikte kutlamalarına vesile olacak.

İKİ ÜLKENİN İŞ BİRLİĞİ DAHA DA GÜÇLENECEK

Ziyaret çerçevesinde yapılacak görüşmelerde, açılan yeni dönemde, Azerbaycan’ın haklı davasının uluslararası platformlarda takibi için atılabilecek ortak adımlar ele alınacak. İki kardeş ülke arasındaki mevcut iş birliğinin daha da güçlendirilmesi noktasında meydana çıkan yeni imkanlar da değerlendirilecek. Güncel uluslararası ve bölgesel gelişmeler hakkında görüş alışverişinde bulunulacak ziyarette, ikili ilişkilere önemli katkılar sağlayacak muhtelif anlaşma ve mutabakat metinlerinin imzalanması da öngörülüyor.