Cumhurbaşkanı Erdoğan, Azerbaycan'da TEKNOFEST'e katıldı

Güncel
Ömer Kaya
28 Mayıs 2022, 16:36
Ömer Kaya
28 Mayıs 2022, 16:36

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan’ın Bağımsızlık Günü vesilesiyle Azerbaycan’a gitti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Azerbaycan’da gerçekleştirilen Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST’e katılarak temaslarda bulundu. Festivalde konuşma yapan Erdoğan, Azerbaycan’ın Bağımsızlık Günü’nü kutladı. TEKNOFEST’e ilişkin konuşan Erdoğan, “Hazar’ın incisi Bakü’de bir millet, iki devlet, tek festival şiarıyla dünyanın en gözde Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST’i gerçekleştiriyoruz” ifadesine yer verdi. Festivalin ardından Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev Asan Hizmet Merkezi ve Bakü Bilim Merkezi açılışını yapacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 28 Mayıs Azerbaycan’ın Bağımsızlık Günü dolayısıyla Azerbaycan’ın başkenti Bakü’ye gitti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın günübirlik ziyaretine eşi Emine Erdoğan, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da eşlik etti. Erdoğan, ziyaret kapsamında ilk olarak Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de düzenlenen Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST katıldı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: HAZAR’IN İNCİSİ BAKÜ’DE TEK MİLLET, İKİ DEVLET, TEK FESTİVAL

TEKNOFEST Azerbaycan’ın Seçkin Gözlemci Günü kapsamında konuşan Erdoğan, Azerbaycan Halk Cumhuriyeti’nin Bağımsızlık Günü’nü tebrik etti. Bağımsızlığın nasıl kazanıldığını bilen bir milletten olduğunu vurgulayan Erdoğan, “Hazar’ın incisi Bakü’de bir millet, iki devlet, tek festival şiarıyla dünyanın en gözde Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST’i gerçekleştiriyoruz. Aziz Sancar Hocamıza bu gurur günümüzde heyecanımızı paylaştığı için yine şahsım, milletim adına teşekkür ediyorum. Rüzgarların şehri güzel Bakü’den Nuri Paşa komutasındaki Kafkas İslam Ordusu’nun Azerbaycanlı kardeşlerimizle birlikte mücadele ettiği toprakların her karışına, Natavan’ın gazelinin işitildiği ovalara, şehidimiz Hüdayar kardeşimizin türkü söylediği diyarlara, Gence’ye, Şuşa’ya, Fuzuli’ye, Laçin’e, Azerbaycan’ın her bölgesine selam ve sevgilerimi gönderiyorum” ifadelerini kullandı.

“ORTAK TARİHİMİZDE YÜREKLERİMİZ VE BİLEKLERİMİZ ORTAK MÜCADELEMİZDE BERABER OLDU”

Türkiye ve Azerbaycan arasındaki diplomatik ilişkilerin 30. yıldönümüne değinen Erdoğan, “Ortak tarihimizden aldığımız ilhamla aramızdaki dostluk ve muhabbeti daha da sağlamlaştırıyor, birlik ve beraberliğimizi daha da perçinliyoruz. Her ne kadar diplomatik münasebetlerimiz 30 sene önce kurulmuş olsa da kader birliğimiz tarihin derinliklerine kadar uzanmaktadır. 1915’te Çanakkale’de, 1918’de Gence’de, Bakü’de ve Azerbaycan’ın diğer bölgelerinde yüreklerimiz ve bileklerimiz ortak mücadelemizde tekrar beraber olmuştur” dedi.

Festivalin sonunda Cumhurbaşkanı Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve bilim insanı Aziz Sancar, festival kapsamında farklı kategorilerde birinci olan gruplara ödül verdi.

AZERBAYCAN’DA TÜRK YILDIZLARI VE SOLOTÜRK GÖSTERİSİ

Festivalin ardından Erdoğan ve Aliyev, Azerbaycan Hava Kuvvetleri ile Türk Yıldızları ve SOLOTÜRK akrobasi gösterisini izledi. Daha sonra iki lider Asan Hizmet Merkezi ve Bakü Bilim Merkezi açılışını yapacak. Akşam da Aliyev ile yemekte bir araya gelecek Erdoğan’ın gece saatlerinde Türkiye’ye dönmesi bekleniyor.